Mirek Topolánek k vládní krizi: Krysy z Cibulkových seznamů vylezly z děr a kážou nám o morálce

5. 5. 2017 9:13

Expremiér Mirek Topolánek se rozhodl, že jako matador české politické scény a dnes už politický důchodce udělí pár rad prezidentu Miloši Zemanovi, předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ANO) a vicepremiérovi Andreji Babišovi (ANO). Co Topolánek radí mužům, kteří jsou dnes ve při? Hned na úvod říká, že ho mrazí z toho, co se dnes v Česku děje.

Mirek Topolánek k vládní krizi: Krysy z Cibulkových seznamů vylezly z děr a kážou nám o morálce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek
reklama

„My starší, sjíždějící sedmé či další gumy, nicméně v kostech cítíme změnu klimatu, atmosféry, mrazí nás v zádech a prožíváme déjà vu. Vracejí se polistopadovým nánosem milosrdně přikryté sedimenty praktik, nectností, malosti a ubohosti. Z nor definitivně vylezli krysy a krtci – protagonisti minulého režimu, figurující často i v Cibulkových seznamech, rádoby očištěni čtvrtstoletím milosrdného zapomnění a gründerského kapitalismu let devadesátých – a z pozic podnikatelů, politologů, politiků a novinářů nám bezskrupulózně kážou o morálce. Ve svobodné společnosti vyrostla a etablovala se stáda podivných šmejdů. Každá doba produkuje nové šmejdy,“ rozohnil se Topolánek v komentáři pro server Echo24.cz.

Celý text najdete ZDE.

Ačkoli uznává, že politika rozhodně není disciplínou vhodnou pro absolventy klášterní školy, neboť její aktéři spolu mnohdy nejednají v rukavičkách, to, co se děje dnes, by se podle Topolánka ještě před deseti až patnácti lety s velkou pravděpodobností nestalo. Ukazuje to, jak křehká demokracie je a jak snadno li lze ohrozit. To, co se děje dnes, není obvyklé ani v zemích na západ od našich hranic. Topolánek to prohlašuje i s vědomím toho, že demokracie ve Francii, Holandsku a dalších zemích čelí a čelila krizi.

Atmosféra se prý začala měnit, když někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek potopil Topolánkovu vládu během evropského předsednictví.

„Strany přestaly být stranami, politici politiky, ve jménu nové morálky se nastartovala Velká protikorupční revoluce, v jejímž jménu se noví nestraničtí nepolitici začali ohánět novou morálkou a o to horšími, zřejmě geneticky zděděnými či zažitými praktikami. Dříve, pokud poslanec selhal, musel odejít, nebo se v „civilu“ očistit. Z mé éry připomenu tři jména. Poslanci Doležal, Morava, Kott. Ano, už ne Tlustý. Ten – na rozdíl od standardního postupu a odchodu Tluchoře, Fuksy a Šnajdra v éře Nečasově – mandát nesložil, zůstal a škodil…,“ rýpl si Topolánek. 

Když vedl vládu Topolánek, odstavil i tehdejšího předsedu lidovců Jiřího Čunka, dokud se jeho kauza nevyřeší. Vše skončilo tím, že byl Čunek z vlády odstraněn v lednu 2009. Z pozice člověka, který má zkušenosti s řešením vládních krizí, si proto dovoluje udělit pár rad trojici Zeman, Sobotka, Babiš. 

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

„Milý Miloši. Ty víš, že Tě, přes všechny Tvé chyby mám v zásadě rád. Nikdy jsem nesouhlasil s přímou volbou, protože jsem měl negativní očekávání a Ty jsi je beze zbytku naplnil a přeplnil. Jako prezident malé země se trochu nedůstojně motáš v Bermudském trojúhelníku mezi USA, Ruskem a Čínou. Říkáš věty, které Tě nectí a které nás mrzí. Neříkám, že s Tebou v mnohém nesouhlasím, ale zkus být trochu nad věcí, řeš problémy s noblesou a důstojností, která k Tvému úřadu patří a sluší,“ požádal prezidenta.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Naproti tomu Babišovi vzkázal, že už se dnes sice rádi nemají, ale že respektuje to, čeho druhý nejbohatší muž v Česku dosáhl. Topolánek má prý jisté pochopení pro Babišovy výroky, které se nesou v duchu hesla „v parlamentu sedí lidé, kteří o normálním životě nic nevědí".

„Vím, že jsi chytřejším a obratnějším politikem než ti zkorumpovaní nemakačenkové, kteří nikdy nepostavili ani prasečí chlívek. Vím dokonce, co Ti hrozí. Vím, že i pro Tebe, stejně jako byl pro mne, je kontakt s politikou noční můrou a ztrátou času. Jak by to šlo bezvadně, kdyby tu nebyl ten zasratý Parlament a ti debilové. Každá hra ale jednou končí. Vím, že se Ti nechce odejít. A všechno, co jsi dokázal navzdory všem těm blbům, by bylo zničené. Strašná rizika. Zkus si ale v knihovně ministerstva půjčit učebnici dějepisu a nalistuj si strany o jakobínech. Saint-Just, Danton, Marat, Robespierre. No? Rozumíš? Chtěl jsem Tě nicméně poprosit, abys respektoval ta nenáviděná demokratická pravidla, tu zbytečnou veteš, a choval se dospěle a standardně. Prosím, dej tu demisi sám, Andreji. Lenka se Ti postará o spravedlivý proces a ve Forbesu se to nakonec projeví pozitivně. Předem děkuji!“

Nakonec se Topolánek obrátil na Sobotku. S ním prý v řadě věcí nesouhlasí, odmítá „socialistické nesmysly“, které Sobotka prosazuje, ale musí ocenit, jak premiér řeší aktuální vládní krizi. „Odvolat Andreje po potměšilém upozornění Miloše, že s tím musí souhlasit předseda koaliční strany, fakt nešlo. Neodvolat jej se rovnalo politické smrti. Ani Ti nevyčítám, že jsi neoplácel Andrejovu mediální ofenzívu stejnou mincí,“ napsal Sobotkovi.

Nakonec Sobotku požádal, aby pánům Zemanovi a Babišovi neustupoval. Prý stejně nemá kam.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…