Mládek: Podporuji variantu částečného prolomení limitů na dole ČSA

29.01.2015 11:40

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) bude při jednání vlády o těžebních limitech prosazovat variantu, která kromě prolomení limitů v dole Bílina počítá i s částečnou úpravou limitů v dole Československé armády (ČSA). Ministr to dnes uvedl v prohlášení z pracovní cesty do Indie. Varianta počítá se zbouráním asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Za úplné prolomení limitů, které by znamenalo zbourání celého Jiřetína a místní části Černice, budou dnes od 11:00 v Praze demonstrovat horníci převážně z firmy Severní energetická. Ta vlastní důl ČSA. Starostu Horního Jiřetína Vladimíra Buřta (Strana zelených) vyjádření ministra nepřekvapilo, žádné protesty svolávat ve městě zatím kvůli tomu nebude.

Mládek: Podporuji variantu částečného prolomení limitů na dole ČSA
Foto: mladek.eu
Popisek: Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek

Mládek uvedl, že jako ministr musí brát v úvahu nejen potřeby energetiky a teplárenství, ale i možné dopady na zaměstnanost, sociální stabilitu regionu a lidské aspekty rozhodnutí.

"Za svou osobu vnímám po vyhodnocení všech aspektů jako optimální řešení variantu rozšíření limitů na dole Bílina a částečného rozšíření i na dole ČSA. Jde o možnost, která by s sebou nesla nutnost zbourání omezeného počtu domů v Horním Jiřetíně, znamenala by však zachování téměř současné úrovně zaměstnanosti v obou lokalitách a zachování a prodloužení alespoň částečné soběstačnosti státu v energetických surovinových zdrojích," uvedl Mládek. Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden potvrdilo, že ve variantě, jíž ministr prosazuje, by bylo v Jiřetíně zbouráno asi 170 domů.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes ráno v Radiožurnálu ještě před zveřejněním Mládkova stanoviska řekl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat žádné bourání domů.

"Domnívám se, že bychom měli podpořit takové prolomení limitů, které nebude znamenat zásah do lidského osídlení. Tedy nebude znamenat boření částí vesnic nebo měst, ale současně nám umožní, abychom měli dostatek uhlí zejména pro teplárenství. Naším cílem je, abychom na jaře schválili celou aktualizaci energetické koncepce a abychom mohli rozhodnout o budoucnosti jaderných zdrojů v ČR," řekl dnes Sobotka.

Mládek vládě předloží všechny čtyři varianty

Jiřetínský starosta vidí za vyjádřením ministra reakci na dnešní demonstraci v Praze. "Předpokládám, že se tak vyjádřil (Mládek) v souvislosti s akcí odborářů. V podobném duchu už mluvil minulý týden, takže to pro nás není nic nového," řekl ČTK Buřt. Ve městě, kde žije zhruba 2300 lidí, nebude žádné protesty starosta nyní svolávat. "Možná něco přichystáme na únor, až se k věci vyjádří celá vláda," doplnil Buřt, který se v pátek v Praze i se starostkou sousedního Litvínova Kamilou Bláhovou (ANO) sejde s premiérem. "Budeme se ho snažit podpořit v přesvědčení, že bourání domů je holý nesmysl," uvedl Buřt.

Mládek dnes zopakoval, že vládě předloží všechny čtyři varianty toho, jak s limity dále nakládat. Kromě jím preferovaného řešení je ve hře ještě úplné zachování nebo naopak úplného prolomení limitů a varianta, která by limity prolomila jen v dole Bílina, kde nejsou žádná lidská sídla. Koaliční partneři ANO a KDU-ČSL podle Mládka prosazují variantu s úpravou limitů pouze v dole Bílina, která nezasáhne do obydlených obcí. Uvedl, že je ale důležité, aby strany koalice řekly svůj postoj oficiálně.

Hornické odbory dlouhodobě podporují úplné prolomení limitů včetně úplného zbourání Horního Jiřetína a Černic. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) odborářům autobusy, jídlo a pití na cestu společně s odbory zaplatí majitel dolu ČSA, společnost Severní energetická, která účast na demonstraci započítá jako odpracovanou směnu. "My jako odbory to pořádáme, takže těm horníkům dáme svačinu, dáme jim pití. Autobusy nám nikdo jako sponzorský dar nedal, ty musíme zaplatit. Od toho vybíráme členské příspěvky a nějak s nimi hospodaříme. Samozřejmě máme rezervy na podobné akce," řekl ČTK místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Některé deníky dnes otiskly celostránkové inzeráty, kterými Severní energetická demonstraci prezentuje jako boj za zachování spolehlivého zdroje energie a levného tepla.

Proti jakémukoli prolomení se staví ekologové organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína. Shromáždění proti prolomení limitů, které se v Horním Jiřetíně konalo ve středu, se zúčastnilo podle odhadů policie zhruba 250 lidí. Ekologičtí aktivisté uvádějí počet 350 demonstrantů.

Mládek dnes také uvedl, že předchozí vlády nenašly dost odvahy zaujmout k úpravě územních limitů těžby hnědého uhlí jasný postoj. "Jako ministr průmyslu ale vidím, že s rozhodnutím není možné otálet," dodal.

O úpravě limitů má 2. února jednat tripartita, na vládu má Mládek materiál v rámci nové Surovinové politiky předložit do konce března. 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

4:45 Pane prezidente, jak je to s tou „upřímností“? Senátorka Hamplová popsala, co zažívá na vlastní kůži

„Tedy upřímnost ano, ale jen souhlasná? To je trochu v rozporu s dalším příslibem, že Petr Pavel chc…