Musíme export přesměrovat, řekl Mládek k sankcím proti Rusku

13.08.2014 18:02

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se ve Dvaceti minutách Radiožurnálu vyjádřil k tomu, jak budou české firmy a stát hledat náhradu za zmařený export do Ruska. Vývoz by se prý mohl přesměrovat do Pákistánu či dalších arabských států.

Musíme export přesměrovat, řekl Mládek k sankcím proti Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Mládek připomněl, že dopady sankcí pocítíme až se zpožděním. Proto by se podniky i stát měly snažit o přesměrování exportu jinam. „Ten odhad 2,2 miliardy je za předpokladu, že nebudeme dělat nic. Ale vzhledem k tomu, že je nějaký časový prostor, je potřeba udělat vše pro to, aby se to přesměrovalo,“ prohlásil Mládek. Náhradními zeměmi pro vývoz by se mohly stát Pákistán, Ázerbájdžán nebo některé arabské země.

Podle Mládka je také důležité, aby konflikt na Ukrajině dál neeskaloval. Rád by totiž udržel český export do Ruska na stávající úrovni.

Do Iráku můžeme vyvézt letadla L-159. Existuje ale riziko, že nám za ně nikdo nezaplatí 

Ministr průmyslu se pak vyjádřil ke konfliktu v Iráku a možnosti vyvážet tam zbraně a vojenskou techniku. „Já v tom nevidím zásadní bariéry,“ uvedl Mládek.

„Já předpokládám, že se to vyřeší v těchto dnech (udělení licencí). Oni jsou to nejenom obrněné transportéry a ruční zbraně, ale také letadla L-159. Ale zároveň je tam velké riziko, zda to někdo zaplatí. Pokud tam teď je demokratická vláda, tak za pár měsíců už tam být nemusí,“ varoval český ministr.

Nedaleko Dolní Rožínky by se mohl otevřít další uranový důl

Mládek se také krátce vyjádřil k těžbě uranu v Dolní Rožínce. „Ten podnik má reálnou šanci, že bude těžit ještě nějaké dva roky, možná trochu déle. Ale je potřeba myslet na to, až se ten uran těžit nebude,“ upozornil.

Vhodnou variantou by podle Mládka bylo otevření dalšího dolu na uran o pár kilometrů dál. Těžba je ovšem drahá a ceny uranu nejsou příliš vysoké. Při návštěvě dolu v minulém týdnu Mládek ocenil výzkumné práce podniku GEAM, které se zaměřily na možnost obřího kavernového zásobníku na zemní plyn. Takový projekt by horníkům zajistil práci na další roky.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Extremisté nejsou na tomto náměstí, extremisté už dvacet  let sedí v Bruselu. Okamura, Salvini, Le Penová a Wilders na jednom pódiu. A my byli u toho

10:17 Extremisté nejsou na tomto náměstí, extremisté už dvacet let sedí v Bruselu. Okamura, Salvini, Le Penová a Wilders na jednom pódiu. A my byli u toho

REPORTÁŽ Předáci vlasteneckých, euroskeptických a protimigračních stran se sešli v sobotu na mítinku…