My máme pocit, že na všechno je nárok... Zvýšit věk důchodu a velkou reformu, jinak to nepůjde, shodla se Moravcova bublina

19.02.2023 16:36 | On-line

Ekonomové Jiří Rusnok, Danuše Nerudová a Richard Hindls se shodli na tom, že návrh vlády na zpomalení tempa valorizace penzí je nešťastný. Rusnok varoval, co s tímto návrhem ještě udělá Sněmovna. „Protože to, jak to u nás funguje ve Sněmovně, to není žádná demokracie, to je katastrofa,“ nešetřil ostrými slovy. Nerudová v průběhu vysílání vytáhla hrozivé číslo spojené s důchody. V závěru pořadu dostal za uši současný guvernér ČNB Aleš Michl. „Já jsem ho nedoporučil. Nikdy bych ho nedoporučil,“ nechal se slyšet Rusnok.

My máme pocit, že na všechno je nárok... Zvýšit věk důchodu a velkou reformu, jinak to nepůjde, shodla se Moravcova bublina
Foto: Repro ČT24
Popisek: Václav Moravec

Nerudová hned v úvodu označila nápad vlády na zpomalení valorizace penzí za „nesystémový“. „Protože se výrazně rozevírají nůžky díky tomu, jaký je valorizační vzorec té mimořádné valorizace. A upozorňujeme na to, že ta mimořádní inflace, kterou máme, nedopadá na všechny důchodce stejně,“ upozornila Nerudová. Dopadá víc na ty důchodce, kteří mají nízké důchody, protože mají vyšší podíl fixních výdajů,“ upozorňovala ekonomka.

O nesystémový zásah se podle Nerudové jedná už proto, že zpomalení valorizace se má týkat jen nejbližší valorizace a další valorizace už by opět měla jet podle původního vzorce. „Ale vláda má teď asi rok nebo rok a půl čas dělat systémové změny,“ dodala posléze.

Rusnok doporučoval, že by vláda měla pravidla nastavit tak, aby bylo co nejvýhodnější chodit do důchodu co nejpozději.

„A souhlasím s paní profesorkou, že by vláda měla postupovat systémově. Ale překvapivé pro mě je, že vůbec vláda našla tu odvahu. Uvidíme ještě, jak to dopadne ve Sněmovně. Protože to, jak to u nás funguje ve Sněmovně, to není žádná demokracie, to je katastrofa. A jestli to opozice zablokuje, tak současní senioři budou mít vyšší penze, ale jednou to zaplatí dnešní děti,“ upozornil Rusnok.

V jednu chvíli připomínal, že kupříkladu v německé dolní komoře parlamentu mohou návrhy předkládat jen celé poslanecké frakce, a nikoli jednotlivci či skupina jednotlivců.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…