NKÚ odhalil možné riziko zneužití údajů o klientech ČSSZ

17.09.2012 10:10

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) odhalil možné riziko zneužití údajů o klientech České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Někteří její zaměstnanci totiž sami podnikají v oborech, kde by mohli zneužít data účastníků sociálního systému. Informovala o tom mluvčí NKÚ Olga Málková. Kontroloři také zjistili některé nejasnosti v účetní závěrce, celkový obraz účetnictví ale považují za věrný a poctivý. Vyjádření správy ČTK zjišťuje.

NKÚ odhalil možné riziko zneužití údajů o klientech ČSSZ
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.

Nejvyšší kontrolní úřad se při prověrce finančních výkazů za loňský rok zaměřil i na mzdové náklady a výdaje ČSSZ. "Zjistil přitom, že někteří její zaměstnanci byli v roce 2011 evidováni jako osoby vykonávající podnikatelskou činnost - a to v oborech, kde by mohli zneužít data klientů sociálního systému," uvedla Málková. Tito lidé navíc neměli pro své podnikání souhlas zaměstnavatele, a porušili tak podle úřadu zákoník práce i pracovní řád ČSSZ.

Nesprávnost v objemu 695 milionů

Kontroloři prověřili 39 zaměstnanců pracujících na ústředí ČSSZ. Zjistili, že 15 jich bylo vedeno v systému ARES, který eviduje podnikatelské subjekty v Česku. Šest z nich navíc mělo živnostenské oprávnění podnikat v oborech, které se týkají poskytování finančních služeb jako například zprostředkování úvěru nebo poskytování pojištění. U zbylých devíti zaměstnanců to bylo například poradenství či zprostředkování obchodu a služeb.

Hlavním cílem kontroly bylo ověřit spolehlivost účetní závěrky a finančních výkazů ČSSZ za rok 2011. Podle NKÚ celková nesprávnost v účetní závěrce byla v objemu 694,7 milionu korun. "I přes uvedené nesprávnosti ale NKÚ vyhodnotil, že účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace ČSSZ. Celková nesprávnost v účetní závěrce totiž nepřesáhla stanovenou hladinu významnosti," dodala Málková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Ty už budeš do smrti d*bil.“ Bartoš dostal čočku od známého herce

10:03 VIDEO „Ty už budeš do smrti d*bil.“ Bartoš dostal čočku od známého herce

Po vítězství Lukáše Krpálka v judu na olympiádě v Tokiu se začala objevovat řada vtípků na předsedu …