Na Donbasu je to takto. Europoslanec Štětina se v rádiu rozpovídal nejen o Putinovi

28.07.2015 19:00

V úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu vystoupil europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09), který řekl své k rusko-ukrajinskému konfliktu. Zmínil sestřelení malajsijského letounu MH17 a konstatoval, že se vztahy mezi EU a Ruskem budou dál vyhrocovat. Po návštěvě východu Ukrajiny také jasně řekl, že tam neoperují žádné nacistické bataliony.

Na Donbasu je to takto. Europoslanec Štětina se v rádiu rozpovídal nejen o Putinovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Jaromír Štětina také sdělil, že pátou kolonou Kremlu je v České republice KSČM
reklama

„Nevím, kdo to letadlo sestřelil. Ale vinu nese Vladimir Putin, kdyby nerozpoutal válku, tak by žádné letadlo sestřeleno nebylo,“ konstatoval hned v úvodu Štětina. Očekává také další vyostřování vztahů mezi EU a Ruskem, protože Moskva v zásadě rozumí jen silným protivníkům, ale také si jich váží. Zato našeho prezidenta Miloše Zemana si prý v Rusku neváží, protože nepředstavuje silného protivníka. To, že se Moskva ohlíží jen na sílu, je dobře patrné už z toho, jak se v roce 2008 chovala v Gruzii a jak se teď chová na Ukrajině.

Posledních pár dní Štětina prožil přímo na Ukrajině, na Donbase, přičemž cílem jeho cesty bylo navštívit tři známé dobrovolnické bataliony. Pravý sektor, Donbas a Azov. „Já odmítám označení, že jde o bataliony nacistické,“ prohlásil host. Potkal sice radikální jednotlivce, ale takové najdeme i v Česku. „Dokonce i v našem parlamentu,“ konstatoval europoslanec. Holohlaví mladíci v batalionech slouží, ale to v žádném případě neznamená, že by zmíněné prapory byly v jádru nacistické.

O nacistech mluví především ruská propaganda. Proto by možná bylo lepší, kdyby prapor Azov změnil svůj prapor, neboť vyobrazení na tomto praporu připomíná vlčí runu. Ve skutečnosti ale jde o dvě zkřížená písmena, která odkazují k ideji národa. To ale nemění nic na tom, že by se příslušníci praporu Azov měli tohoto praporu vzdát, neboť jinak nemohou příliš počítat s vlídnějším přijetím na Západě. Čelního představitele praporu pozval Štětina do Evropského parlamentu, aby na podzim promluvil před europoslanci a pokusil se obhájit svou pozici.  

Lituje toho, že média přestávají věnovat pozornost tomu, co se děje na Ukrajině, ať už kvůli Řecku nebo Islámskému státu. Evropský parlament ale drží svou odmítavou pozici vůči agresi Ruska na Ukrajině a člen tohoto tělesa si posteskl nad tím, že se stejně jasně nechovají např. členové Evropské komise.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Budou kvílet? Ombudsman Křeček odmítl popotahovat Babiše. Zeman rozhodl, tak není důvod

21:41 Budou kvílet? Ombudsman Křeček odmítl popotahovat Babiše. Zeman rozhodl, tak není důvod

Ombudsman Stanislav Křeček se případem kolem českého premiéra nebude zabývat. Zdůvodnil to pro iRozh…