Na koronavirus doplatí i hotovost. Stát a centrální banka budou chtít kontrolu nad vašimi penězi, varuje ekonom Pikora

08.05.2021 21:42

Koronavirus byl zneužit na všech frontách k prosazení věcí doposud neprosaditelných. Podle ekonoma Vladimíra Pikory na to doplatí i hotovost. „Kryptovíra nevidí rizika. Stát ale nebude chtít ztratit monopol tisku peněz,“ dodává v komentáři pro Reflex.cz ekonom, který očekává vznik kryptoměn vydaných centrální bankou.

Na koronavirus doplatí i hotovost. Stát a centrální banka budou chtít kontrolu nad vašimi penězi, varuje ekonom Pikora
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

Pikora spatřuje velký problém v poklesu věku spekulantů na burze. „To s sebou přineslo i velkou neznalost a stádnost,“ říká s tím, že často slyší názor, že bitcoin je moderním zlatem nebo že bitcoin nelze zakázat, a proto je bezpečný.

Mnoho mladých investorů jsou většinou studenti, kteří se chovají jinak, než kdyby už měli dokončené vzdělání, děti a hypotéku. „Výsledkem je ohromný sklon k riziku a ochota obchodovat bez informací. Mnozí z nich nevědí, co dělají centrální banky, jak funguje bankovní dozor a co to je ‚AML‘ (boj proti praní špinavých peněz),“ podotýká.

Připomíná slova bývalé šéfky americké centrální banky a novopečené americké ministryně financí Janet Yellenové, která po vstupu do úřadu prohlásila, že bitcoin vnímá jako vysoce spekulativní aktivum, které by regulovala. 

Kryptověřící si zákazy neumějí představit. Dnes se ale dá zakázat i to, co se zdá na první pohled nemožné, protože svoboda globálně mizí.

Stát rozhodně nebude chtít přijít o monopol tisku peněz. „Je naivní myslet si, že si stát nechá dobrovolně a bez boje vzít monopol na tisk peněz. Indie už signalizuje, že důvodem k zákazu kryptoměn není jen boj s praním špinavých peněz, důvodem je i to, že založí svou vlastní kryptoměnu. Jinými slovy, chce monopol,“ hovoří Pikora o snaze snížit konkurenci.

Celý text ZDE

Vznikne podle něj něco, čemu se říká Central Bank Digital Currencies (CBDC). A sice měna s vlastnostmi kryptoměn, ale na rozdíl od bitcoinu tady bude měna garantovaná samotnou centrální bankou.

Kryptoměna vydaná centrální bankou s sebou však přináší i nová, dosud nepoznaná rizika. „Centrální banka se stává konkurentem komerčních bank. Nebude sice dávat úvěry, ale bude svým způsobem konkurovat u vkladů,“ dodává s tím, že stát se bude prostě pořád víc a víc tlačit do dosud soukromých vod.

„Zánikem hotovosti získávají ovšem stát a centrální banka 100% kontrolu nad vašimi penězi. A o to jde. Krásným argumentem bude, že nebude možné se vyhnout placení daní. A voliči tomu budou ještě tleskat,“ pokračuje Pikora.

CBDC může teoreticky přinést centrálním autoritám dosud nepoznanou moc. „Kryptoměny mohou přitom ohrozit i dolar a stávající rozložení globálních sil. To je definováno nejen zbraněmi, ale i dolary,“ dodává ekonom Pikora.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Omlouvám se, vycházím z deníku, který je v holdingu Agrofert.“ Fiala zarazil Moravce a ten ihned couvl

15:11 „Omlouvám se, vycházím z deníku, který je v holdingu Agrofert.“ Fiala zarazil Moravce a ten ihned couvl

Hostem druhé hodiny Otázek Václava Moravce byl předseda budoucí vlády Petr Fiala (ODS). Ještě než za…