Narcisovi patří narcis. Přes 75 tisíc lidí podporuje žalobu na Klause

07.03.2013 20:05

Na stránkách podporujících žalobu na Václava Klause pro velezradu nasbírali již více než 75 tisíc virtuálních podpisů. K tomu byla spuštěna i akce Darujte narcis pro narcise, která má zatím přes 3000 sympatizantů.

Narcisovi patří narcis. Přes 75 tisíc lidí podporuje žalobu na Klause
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odcházející prezident Václav Klaus naposledy navštívil zasedání vlády

Iniciativa KlausovaVELEZRADA.cz již nasbírala přes 75 tisíc podpisů. Původně lidé vyzývali senátory, aby byla podána žaloba na prezidenta Václava Klause pro velezradu podle článku 65 Ústavy, nyní jim děkují.

„Děkujeme všem 38 senátorkám a senátorům, kteří sebrali odvahu a zvedli ruku pro podání žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu kvůli amnestii a dalším ústavním deliktům,“ píše se na internetové stránce.

Iniciativa souvisí s Nadačním fondem proti korupci Karla Janečka, který výzvu také podporuje. Pravděpodobně nebýt jí a hromadných žádostí, žaloba by podána nebyla.

„Od prvního ledna jsme svědky mnoha reakcí a následných diskusí, které doprovázejí rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení amnestie. Téměř každý den se objevují stále další a další informace, jaká trestní stíhání pachatelů nejzávažnějších hospodářských trestných činů mají být na základě amnestie zastavena,“ stojí ve veřejném dopise.

Iniciativě vadí především II. článek amnestie, který nepovažuje za náhodu. „Nejenže byla zmařena dlouholetá práce mnoha policistů, státních zástupců a také soudců, ale hlavně byl veřejnosti vyslán velmi neblahý signál. Ani prezident republiky nemá právo stát nad právem. Jeho rozhodnutí vede k uplatňování selektivního práva pro vyvolené a ve své podstatě až k právnímu nihilismu. To významně podkopává důvěru občanů v právní stát a tradiční hodnoty, o nichž prezident hovořil ve svém novoročním projevu,“ píše se také ve výzvě.

Iniciativu podporují například Petr Havlík z Občané.cz a dokumentarista Olga Sommerová. Pod výzvou jsou podepsáni právníci, studenti, důchodci, ale i třeba starosta obce Svárov Ivan Zetek.

Aktivisté se navíc dnes, v poslední den prezidentování Václava Klause, sejdou na happeningu oslavujícím jeho odchod z Hradu.

Nejprve se odpoledne v 15:00 sešli na Hradčanském náměstí, kde kladli propisky a „narcisy pro narcise“ k živé soše Václava Klause. Poté svrhli Moranu v Klausově podobě do Vltavy (vynášení Morany kdysi při západoslovanském rituálu symbolizovalo vynášení smrti). Během večera dojde na samotný happening na Palachově náměstí a na koncert Goodbye Klaus.

Chceme udělat Klausovi radost narcisem

Ostatně k připnutí narcisu na klopu kabátu vyzývají i na svých internetových stránkách. „Protože jsme laskaví, rozhodli jsme se udělat Václavu Klausovi radost, a to tradičně květinou. Chceme tak odměnit jeho samolibost a zahleděnost do sebe sama. A jak lépe než narcisem pro narcise?“ píší zde.

„Pokud sdílíte náš názor na Václava Klause, přidejte se k nám a pojďme ho naposledy v jeho prezidentské kariéře obdarovat prezentem - narcisem. Pošlete virtuální narcis nebo ho vystřihněte a noste na klopě,“ dodává výzva.

Kromě této iniciativy existuje také ProtiAmnestii.cz, která zatím nasbírala více než 22 tisíc podpisů. I ji podporuje bojovník s korupcí Janeček, nebo například právnička Hana Marvanová či Tomáš Kopečný z Inventury demokracie.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Pavlína Nouzová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A co ta naše vlajka? Po smrti vojáka položila novinářka šéfovi armády nečekaný dotaz

10:14 A co ta naše vlajka? Po smrti vojáka položila novinářka šéfovi armády nečekaný dotaz

V Afghánistánu včera došlo k úmrtí dalšího českého vojáka, dva další příslušníci armády byli zraněni…