Národní jednota! Generál Pavel ke covidu. Vzal celou Sněmovnu, a...

13.02.2021 6:15

„Nemělo být výsledkem včerejšího jednání Sněmovny, místo patu, který nás nikam neposunul, raději dočasné složení politických zbraní a ustanovení široké protikovidové koalice v zájmu všech občanů?“ táže se ve svém komentáři Petr Pavel, generál ve výslužbě, jenž se od jara v rámci své iniciativy Spolu silnější zamýšlí, jak bojovat s koronavirovou pandemií. Jmenoval, kde má podle něj opozice pravdu a pak vytasil otázku, zdali je nyní pád vlády „přijatelnou alternativou“. Řešení je podle něj jinde.

Národní jednota! Generál Pavel ke covidu. Vzal celou Sněmovnu, a...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

84%
9%
hlasovalo: 25328 lidí
Pavel ve svém komentáři na blogu Aktuálně.cz sdílel názor: „Je-li zvládnutí pandemie celospolečenským a urgentním zájmem, musí jít na dobu nezbytně nutnou stranické soupeření stranou.“

Podle Pavla čtvrteční nesouhlas Sněmovny s dalším prodloužením nouzového stavu vnímá „velká část veřejnosti, ať už jsou její politické preference jakékoliv anebo vůbec žádné“, s velkým rozčarováním. To podle něj pramení z toho, že politici se nedokázali dohodnout.

„Na straně vlády a jejích příznivců zaznívají silná slova o odpovědnosti opozice za vše špatné, co nás kvůli tomuto rozhodnutí čeká, včetně ztrát na životech občanů. Opozice viní vládu z neschopnosti krizi efektivně řídit, z neochoty naslouchat jí a brát v úvahu její konstruktivní návrhy, z nečinnosti, pokud jde o změny v krizové legislativě, a za celkový chaos,“ shrnul.

Z pohledu občana je dle něj v nynější situaci „nepodstatné, kdo co zavinil“, ale i tak dodává, že má pravdu opozice v tvrzení, že premiér po celou dobu prodlužování nouzového stavu neprojevil vůli jednat o jejích návrzích.

O premiérovi píše, že „s příslibem podpory komunistů se zřejmě cítil v dostatečně silné pozici, aby je mohl ignorovat“. „Ve čtvrtek ale nastala nová situace, když opuštěn komunisty, projevil dosud nezvyklou míru ochoty k jednání, s cílem získat podporu k dalšímu prodloužení nouzového stavu,“ doplňuje.

Komunisté s podporou vlády v otázce stavu nouze vydrželi od 5. října zatím do 14. února, v uplynulých týdnech jim však s vládními sliby nadobro došla trpělivost. Při posledním hlasování o nouzovém stavu komunisté podpořili jeho prodloužení do 14. února pod podmínkou, že se od února vrátí do škol žáci prvního stupně základních škol a že od 29. ledna se otevřou zimní střediska; vláda však komunistické poslance pouze využila ke hlasování a jejich podmínky zcela ignorovala. „Vláda naše podmínky nebrala vážně a rozhodla se jinak,“ uťal poté podporu vládě výkonný výbor KSČM.

Pavel shrnuje, že debata o nouzovém stavu a o tom, proč nebyl přijat pandemický zákon, to se mělo řešit dříve, než krátce před jeho uplynutím.

Podotkl též, jestli by nyní nebylo vhodnější, kdyby všechny strany spolupracovaly. „Pokud chaos, pád vlády, předčasné volby, případně úřednickou vládu nepovažujeme v této době za přijatelnou alternativu, není konečně na čase přiznat si, že vláda bez opozice, ani opozice bez vlády, a obě strany bez občanů tuto krizi nezvládnou?“ přiložil s tím, zdali by nebylo lepší „ustanovení široké protikovidové koalice“.

„Takovou koalicí mám na mysli všechny parlamentní strany bez dělítka vládní – opoziční. Je-li zvládnutí pandemie celospolečenským a urgentním zájmem, musí jít na dobu nezbytně nutnou stranické soupeření stranou,“ odpovídá si jasně generál.

A uzavírá se slovy, že pokud „nejsme ani v hluboké krizi schopni překonat vládně-opoziční vidění světa, osobní animozity a ambice, nemůžeme se divit, proč jsou ve většině zemí ve zvládání pandemie úspěšnější“. Vše prý může skončit tím, že občané hodí u voleb hlasy „extremistickým stranám a uskupením, které nabídnou ventil k jejich frustraci“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

23:02 „Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

Lídři Plzeňského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastn…