Nečas se bál Klause a teď se bojí i Zemana, hřímá Zaorálek

30.05.2013 18:58

Místopředseda sněmovny ČSSD a stínový ministr zahraničí nenechal nit suchou na vládě premiéra Petra Nečase a jasně se vypořádal také s prezidentem Milošem Zemanem. Pokud se ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) nedaří s prezidentem vyřešit spor o velvyslance, měl by vystoupit premiér a svého ministra podpořit. Nečas to ale zřejmě neudělá, protože se bojí. Máme prý slabého premiéra, s nímž nás čeká hrůza, protože neřeší ani ekonomické problémy.

Nečas se bál Klause a teď se bojí i Zemana, hřímá Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve čtvrtečním Interview ČT24 České televize jasně řekl, že cesta, jakou chce ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) obejít prezidenta Miloše Zemana, není správná. Ministr chce vyslat do zahraničí nižší úředníky, což ale podle Zaorálka oslabí jejich pozici.

Premiér má v ruce mocenské nástroje a měl by je použít

„Řešení se vůbec nerýsuje, toto je spíše snaha obejít to řešení, a ukazuje se, že obě strany nejsou schopny se dohodnout. ... Já si především myslím, že to není jen spor ministra zahraničí a prezidenta. Je to problém celé vlády,“ zdůraznil Zaorálek s tím, že diplomacie má napomoci churavějící české ekonomice, takže by měl do sporu vstoupit i premiér Petr Nečas.

„Premiér této země má v ruce všechno a je nejsilnějším mužem na scéně. Pokud má nějakou autoritu, může do tohoto sporu vstoupit. Měl by se za svého ministra postavit,“ řekl jasně Zaorálek. Premiér Nečas udělal podle jeho názoru chybu v tom, že prezidentovi jasně nedal najevo, že celá země bude mít jednotnou zahraniční politiku. Místopředseda ČSSD připomněl výstup někdejšího premiéra Jiřího Paroubka (dnes NS-LEV 21), který pohrozil, že seškrtá rozpočet prezidenta, pokud nebudou postupovat jednotně.

"Tenhle premiér ale zřejmě jednat nehodlá. Bál se Václava Klause a bojí se i Miloše Zemana,“ hřímal ve studiu Zaorálek. Podle stínového ministra platí, že ani přímo zvolený prezident nemá právo porušovat ústavu a v případě velvyslanců Zeman porušil dosavadní ústavní zvyklosti.

Kancléř Mynář a hrůza této vlády

Zaorálek se také vyjadřoval k prohlášení kancléře prezidenta Vratislava Mynáře, který ostře kritizoval předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku za jeho projev na pohřbu Valtra Komárka, a zapochyboval o tom, zda bude ČSSD schopna vládnout po případném vítězství ve volbách.

"Zdá se mi, že pan Mynář nepochopil svou roli. Jako kancléř by neměl vystupovat v roli jednoho z politických hráčů, a víc se mi ani nechce k jeho vystoupení vyjadřovat," poznamenal Zaorálek, který k tomu dodal, že sám projev předsedy sociální demokracie ocenil, protože Valtr Komárek v roce 1992 ČSSD pomohl, a je dobře, že to předseda této strany připomněl.

Důležitější podle Zaorálka ale je řešit přetrvávající ekonomickou recesi a podle jeho názoru je hrůzné, že  s tím vláda v podstatě nic nedělá. Místopředseda ČSSD vyjádřil obavu, co všechno nás ještě čeká s kabinetem premiéra Petra Nečase.

V závěru pořadu se pak znovu vyjádřil k církevním restitucím. Zopakoval, že se církvím má do rukou dostat majetek, který fakticky nikdy tak pevně nedržela a nemohla s ním volně disponovat. Znovu a znovu varoval také před tím, že se možná církvím dostane do rukou majetek, o který nepřišli až za komunistického režimu, ale ještě za Masarykovy republiky. „Kde je důvod pro to, abychom české církve odškodňovali tak masivně?“ ptal se v pořadu Zaorálek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…