Nečasův exporadce šťourá do Babiše: Jak to bylo s chemickými podniky? Proč se to nevyšetřilo?

04.04.2016 9:49

Server SvobodnéFórum.cz se zaměřil na ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Komentář Jiřího Sezemského, bývalého poradce premiéra Petra Nečase, se věnuje Babišově minulosti, a to konkrétně tomu, proč bylo zastaveno vyšetřování Lovochemie.

Nečasův exporadce šťourá do Babiše: Jak to bylo s chemickými podniky? Proč se to nevyšetřilo?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

„Andrej Babiš rád pranýřuje polistopadový vývoj jako éru zlodějin a korupce. Tváří se přitom, jako by v té době v České republice nepodnikal a k žádnému majetku nepřišel. Způsob, jakým koncem devadesátých let získal Lovochemii, přitom opakovaně vyšetřovala policie. A otazníky kolem této kauzy zůstávají dodnes,“ poznamenává úvodem Sezemský.

Podotýká tak, že kromě Čapího hnízda jako stínu Babišovy minulosti, je dalším stínem také ovládnutí Lovochemie, ale i podniků Precheza, Deza nebo Aliachem. A není podle něj ani tajemstvím, že Agrofertu se začalo dařit za vlády Miloše Zemana.

Ale zpět k Lovochemii. „V roce 1995 se stala většinovým vlastníkem této chemičky společnost Proferta, která od státu koupila 51 procent jejích akcií za půl miliardy korun. Kvůli tomu si musela vzít úvěr u IPB. Proferta měla dva tuzemské a jednoho zahraničního akcionáře – německou obchodní společnost BAGS. O rok později do Proferty vstoupila Babišova společnost Agrobohemie, společný podnik Agrofertu a Unipetrolu. Agrobohemie zároveň skupovala na trhu i další akcie Lovochemie, a stala se tak současně jejím přímým menšinovým akcionářem,“ popisuje Sezemský s tím, že inkriminovaný moment nastal v roce 1998, kdy Agrobohemie navýšila základní jmění o 250 milionů korun a získala v Lovochemii majoritu. Babiš byl v té době předsedou představenstva všech tří klíčových firem Lovochemie, Proferty i Agrobohemie.

„Babiš následně Profertu poslal do likvidace. Poté skončila v konkurzu spolu s půlmiliardovým dluhem vůči IPB, ke kterému se Agrofert neznal. Souboj o Lovochemii skončil tím, že společnost BAGS podala na Agrofert trestní oznámení,“ podotkl Sezemský. Jiří Šmejkal, obchodní ředitel BAGS, nazval celou událost typickou tunelizací. 

„Jelikož jak v představenstvu společnosti Proferta, tak v představenstvu společnosti Agrobohemie byly v rozhodné době zastoupeny stejné osoby, mohlo by se jednat v tomto případě o naplnění skutkové podstaty trestného činu zneužití informací v obchodním styku, nebo případně trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ uvedla tehdy k případu dnes vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Případ však byl následně odložen.

„Jak Svobodné fórum zjistilo, Lovochemie nepatří mezi kauzy, které byly podrobeny přezkumu. Toto prověřování několika desítek starších případů bylo avizováno po nástupu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v roce 2011, tedy v době, kdy se na Lovochemii ještě vztahovala patnáctiletá promlčecí lhůta. Proč se do tohoto seznamu nedostala ani po nástupu Lenky Bradáčové na post pražské vrchní státní zástupkyně o rok později, také není jasné,“ dodává Sezemský. 

Původní text ZDE.

Redakce SvobodnéhoFóra.cz se na Andreje Babiše zaměřuje dlouhodobě. Před čtrnácti dny například zveřejnila tajnou analytickou zprávu z roku 2005. Jde podle nich o komplexní pohled právě na Babiše. „Asi nejpodstatnějším sdělením zprávy je někdejší napojení současného ministra financí na tajné služby Sovětského svazu,“ píše server.

Celou zprávu najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

21:02 Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…