Nedůvěryhodná firma, ve skutečnosti sídlí v daňovém ráji. Další nepěkné zprávy o společnosti, se kterou Havlíček podepsal memorandum o lithiu

14.10.2017 10:46

Předseda neziskové organizace Good Governance Lukáš Wagenknecht tvrdí, že firma European Metals Holdings, se kterou ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček podepsal memorandum o těžbě lithia, není důvěryhodná, protože není zcela jasné, komu patří. Informoval o tom sobotní deník Právo.

Nedůvěryhodná firma, ve skutečnosti sídlí v daňovém ráji. Další nepěkné zprávy o společnosti, se kterou Havlíček podepsal memorandum o lithiu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Připomínka demolice bývalých důlních objektů na Cínovci.

Lukáš Wagenknecht pracoval pro Andreje Babiše (ANO) v době, kdy byl ministrem financí. Jednoho dne se sice pro neshody rozešli, ale ukazuje se, že v některých kauzách spolu stále souznějí. Andrej Babiš je velkým kritikem memoranda, které s australskou firmou European Metals Holdings podepsal ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček. Babiš dokonce tvrdí, že ČSSD se snaží okrást občany o tisíce miliard a přenechat národní poklad v údajné hodnotě dva tisíce miliard Australanům. 

Wagenknecht sice nezašel v kritice Jiřího Havlíčka tak daleko, ale upozornil na to, že firmu považuje za nedůvěryhodnou, protože není jasné, kdo jí vlastní.

„Zásadním rizikem projektu těžby lithia na českém území je oficiální spolupráce ministrů s těžařskou společností European Metals Holdings. Ta je registrovaná v Austrálii, kde má pouze status tzv. zahraniční společnosti s omezenou právní způsobilostí,“ upozornil Wagenknecht. Ve skutečnosti je to prý jen odštěpný závod firmy European Metals Holdings Limited BVI sídlící na Britských Panenských ostrovech. A vlastník této firmy je skrytý. Díky anonymním akciím.

V jedné věci ale Wagenknecht s Babišem přece jen nesouhlasí. Zatímco šéf hnutí ANO neustále opakuje, že ČSSD chce okrást občany, Wagenknecht upozorňuje, že odpovědnost v kauze lithium nesou rovným dílem ČSSD a hnutí ANO, protože vedle ministerstva průmyslu hrálo v kauze lithium roli také ministerstvo životního prostředí řízené místopředsedou hnutí ANO Richardem Brabcem.

Wagenknecht má za to, že ČSSD a ANO nesou spoluzodpověnost za to, že zisky v řádu bilionů korun mohou skončit namísto v Česku někde v daňovém ráji. Odpovědnost však podle ekonomického experta leží nejen na zmíněných dvou stranách, ale na všech vládách, které řídily Česko od roku 2009, protože právě tehdy se rozhodovalo o udělení licencí na průzkum těžby lithia u nás a v dalších letech se tyto licence prodlužovaly.To však podle Wagenknechta není jediná chyba českých vlád.

„Současná výše těžebních poplatků se pohybuje na úrovni pouze 0,66 procenta z vytěženého materiálu. I další daňové sazby jsou ve srovnání s mezinárodní praxí velice nízké. Například v Norsku stát vlastní surovinu. Na její těžbu najímá soukromé subjekty, včetně zahraničních, jejichž zisky jsou daněny vysokou sazbou. Například v případě ropy je to 78 procent,“ dodal Wagenknecht.

Mluvčí Pirátů Karolína Sadílková s odvoláním na zprávu Greenpeace upozornila, že tato koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČL v loňském roce odsouhlasila snížení poplatků za těžbu lithia z původních 10 procent na již zmíněných 0,66 procenta. Šéf Pirátů Ivan Bartoš k tomu dodal, že nechápe, proč bylo podepsáno memorandum o spolupráci jen s odštěpným závodem a nikoli s mateřskou společností sídlící na Britských Panenských ostrovech.

„Napadají mě proto dva důvody. Buď chtělo zakrýt fakt, že firma sídlí v daňovém ráji, nebo bylo hlavním cílem dostat se do režimu dohody Česka a Austrálie o ochraně investic, která umožňuje mezinárodní arbitráž,“ varoval Bartoš.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Společnost European Metals Holdings však odmítá, že by byla netransparentní.

„Nedávno jsme změnili stanovy, abychom v rámci vstupu na londýnskou burzu zohlednili britské právní požadavky pro firmy obchodované na burze. European Metals Holdings Limited je firmou regulovanou burzovními zákony v Austrálii a Británii, takže zde neexistuje žádný prostor pro korupci atd.,“ vyjádřila se společnost pro ČTK.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Chápete vůbec dnešní situaci z pohledu obyčejných lidí?

Dobrý den, souhlasím s Vámi v tom, že je závist špatná, i že si u nás lidi na můj vkus závidí až moc - často nesmyslně, ptotože mají zpřeázené priority nebo třeba i jen proto, že je někdo schopnější a úspěšnější, ale sám proto, aby se měl líp, nic nedělá. Opravdu si ale nyní myslíte, že je to jen o ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Fiala, Pekarová a další tepali Babiše ze svých pracoven. On za to poslal mezi lidi tohle. Z obytňáku

22:32 VIDEO Fiala, Pekarová a další tepali Babiše ze svých pracoven. On za to poslal mezi lidi tohle. Z obytňáku

Bývalý premiér ve svém pravidelném pondělním hlášení Čau lidi, které vysílá z obytňáku, s nímž vyraz…