Nejde jenom o Staňka, problémů je více. Petříček mluví o odchodu ČSSD z vlády

19. 7. 2019 8:20

„Pokud sociální demokracie odejde z vlády, nebude výměna ministra kultury jediným důvodem,“ říká ministr zahraničních věcí a místopředseda sociálních demokratů Tomáš Petříček. V rozhovoru pro Info.cz hovoří o tom, že spory s hnutím ANO mají i v jiných oblastech. „Pokud nebudeme schopni ve vládě prosazovat naše hodnoty, anebo budou ohroženy, vládní spolupráci ukončíme,“ varuje Petříček.

Nejde jenom o Staňka, problémů je více. Petříček mluví o odchodu ČSSD z vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček
reklama

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček v úvodu rozhovoru zdůrazňuje, že současná situace nevznikla kvůli sociální demokracii, která trvá na tom, že chce vyměnit ministra kultury a oznámila také jeho nástupce. „Nedovedu si představit, že by ČSSD měla z tohoto požadavku ustupovat a bez jmenování Šmardy ve vládě pokračovat. Nepostupuje se podle Ústavy, to není naše vina,“ připomíná.

Zároveň dodává, že krize ve vládě nesouvisí pouze s Ministerstvem kultury. Je zde také debata, zda vláda bude pokračovat v plnění programových priorit sociální demokracie. „Je toho více. ČSSD je strana založená na nějakých hodnotách a cílech. A pokud je nebudeme schopni ve vládě prosazovat, anebo pokud budou tyto hodnoty ohroženy, vládní spolupráci ukončíme,“ dodává ministr.

„Zrovna tak prý platí, že debata o rozpočtu a vládních prioritách na příští roky bude podstatně závažnějším testem, zda má ČSSD zůstávat ve vládní koalici s hnutím ANO. Naše vládní angažmá je prostě spojeno s několika problémy,“ říká místopředseda ČSSD.

Vrátil se také ke slovům premiéra Andreje Babiše (ANO), který v pondělí na předsednictvu ČSSD ujišťoval, že o vládní spolupráci skutečně stojí. „Pokud o ni stojí, musí se chovat tak, že jediným partnerem ve vládě je pro něj sociální demokracie,“ dodává Petříček s tím, že jejich očekávání, pokud jde o klíčové aktéry celé záležitosti, ať už jde o pana prezidenta, nebo premiéra, jsou jasná.

„Pokud sociální demokracii nebude umožněno pokračovat na vládní spolupráci podle pravidel, která jsme si odsouhlasili, sociální demokracie odejde do opozice,“ zopakoval ministr Petříček na závěr rozhovoru.

Původní zdroj ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Magda Vášáryová bije na poplach. Se Slovenskem to je prý zlé, sektáři ve vládě. Hrozba papežovi, útlak žen

17:30 Magda Vášáryová bije na poplach. Se Slovenskem to je prý zlé, sektáři ve vládě. Hrozba papežovi, útlak žen

Slovenský parlament nepřijal historicky poprvé zprávu o dodržování lidských práv od ombudsmanky Mari…