Nejen korona. Koalici prý štěpí i daně. A opozice se přidává k ČSSD

29.10.2020 19:18

Nejen problém koronavirové pandemie, ale také daně řeší současný kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). O tom, jak vládu štěpí daně a Babišův návrh torpéduje ČSSD i opozice, píše server E15.cz.

Nejen korona. Koalici prý štěpí i daně. A opozice se přidává k ČSSD
Foto: Repro Facebook
Popisek: Andrej Babiš ve svátek promlouvá k národu
reklama

Superhrubá mzda by měla být nahrazena patnáctiprocentní daní z příjmu pro většinu zaměstnanců. Alespoň tak zní návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), s nímž zůstal osamocen. Sociální demokraté totiž chtějí sazbu 19 procent, stejně jako Piráti. Komunisté pak přišli rovnou se třemi daňovými pásmy.

Jak je patrné, návrh tak skřípe i ve vládní koalici, a to přesto, že ministryně financí Alena Schillerová (ANO) minulý týden tvrdila, že je dohodnutý. Návrh premiéra Babiše (ANO) má pak mít platnost dva roky. Shoda ale podle serveru E15.cz panuje pouze na tom, že pro lidi s příjmy nad 140 tisíc korun měsíčně bude sazba 23 procent. 

Sociální demokracie však ústy vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) uvádí, že v současné době jsou finance potřeba na školství, zdravotnictví, bezpečnost a sociální systém. Obává se oslabení funkčnosti státu – v případě vyššího zadlužení. 

Babišův návrh pak je kritizován i ze strany Národní rozpočtové rady, která se domnívá, že jde o závažné porušení procesu přípravy rozpočtu. 

Co se však týče 19procentní sazby, ta by znamenala růst pro podnikatele, což si Schillerová neumí představit. Patnáctiprocentní sazbu považuje za nejčistší řešení. 

Rozpory ve vládním kabinetu si pak nenechal ujít ani jeden z předchůdců Schillerové v křesle ministra financí, Miroslav Kalousek (TOP 09). „Rozklad vlády v přímém přenosu: odborně ani politicky není schopna předložit koncepční daňovou politiku. Předsedové vládních stran předkládají dílčí a vzájemně si odporující pozměňovací návrhy. Raději to rozpusťte, už jenom škodíte,“ uvedl Kalousek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …