Největším státníkem byl Havel, i když tím spoustu lidí naštvu, odpověděl Babišův Telička čtenářům

15. 8. 2014 12:57

V současnosti se členství Ukrajiny v Evropské unii jeví jako nereálné, ale nelze to vyloučit. Prý to bude záviset na Ukrajině i postoji členských států k rozšiřování. Prohlásil to europoslanec Pavel Telička (ANO) v odpovědi na dotaz čtenáře ParlamentníchListů.cz. Prozradil také, kdo byl podle něho největším českým státníkem 20. století.

Největším státníkem byl Havel, i když tím spoustu lidí naštvu, odpověděl Babišův Telička čtenářům
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Pavel Telička
reklama

Telička tvrdí, že členství v EU je hlavně v rukou Ukrajiny. „Jedna věc je stanovit si snadnou rétorikou politický cíl, druhou pak celou náročnou a někdy bolestivou přípravu podstoupit. Je rovněž otázkou, jaký apetit budou členské státy na další rozšíření vůbec mít. Nevidím ho jako vysoký. Třetí otázkou je, co s náladou v členských státech udělá současná východní krize,“ vysvětlil europoslanec.

Některé státy budou chtít přijmout Ukrajinu v horizontu 15 a více let. Jiné nebudou chtít popudit Rusko

Nálada v EU může kvůli přístupu Ruska směřovat k odvážným úvahám o členství Ukrajiny v horizontu zhruba patnácti let. Některé státy ale možná nebudou chtít dráždit Rusko.

„V neposlední řadě, Ukrajina je silně polarizovanou zemí a ruský prvek nelze pominout. Přesto, členství baltských států ukázalo, že i zdánlivě nereálné cíle se mohou naplnit. Prostě, musel bych mít schopnosti věštce, a ty bohužel nemám,“ připustil Telička.

Celá odpověď ZDE.

Vzor mezi státníky nehledám, všímám si jednotlivých vlastností na lidech

Europoslanec za hnutí ANO odpověděl i na dotaz, kdo byl největším státníkem ve 20. století a zda v některém z minulých státníků má svůj vzor.

„Nemám žádný vzor mezi státníky. Někteří mi imponují více, jiní vůbec. Ani nemám pocit, že bych přirozenou cestou hledal vzory právě mezi státníky,“ reagoval Telička s tím, že u lidí ho zajímají spíš jednotlivé vlastnosti a schopnosti. Nerozlišuje, zda se jedná o státníky, obyčejné lidi, válečné piloty nebo sportovce.

Největším státníkem byl Havel, i když tím spoustu lidí naštvu

Největšího státníka by Telička hledal v České republice. „Rád posuzuji ty lidi, které osobně znám, méně ty, o nichž jsem jen četl. Proto automaticky inklinuji ke zmínce těch, které znám, jakkoliv to neznamená, že byli bezchybní. Když budu hovořit o naší zemi, tak jednoznačně jde o Václava Havla, i když tím asi spoustu lidí naštvu,“ připustil na webu ParlamentníchListů.cz.

Havel nebyl podle Teličky klasickým státníkem, byl ovšem výjimečnou osobností. Ostatní domácí státníky, ať už z historie, nebo ze současnosti odmítl zmínit.

„Ze zahraničních mě upoutal Tony Blair, i přes některé jeho přehmaty. Ale také Mitterrand nebo Kohl. Poslední dva uznávám především pro jejich odvahu, i když ani oni nebyli bez skvrn. V něčem i lady Thatcher,“ uvedl Telička.

Celá odpověď ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

14:07 Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

Zbrojní analytik a někdejší zaměstnanec ministerstva obrany Jaroslav Štefec podotkl, že akce kolem m…