Nejvyšší soud zrušil další amnestii pro útěk

09.09.2013 13:38

Nejvyšší soud (NS) v Brně zrušil amnestii pro Jiřího Štěpánka z Chrudimi, souzeného za téměř čtyřicetimilionový leasingový podvod. Devět let se skrýval v Karibiku, policisté jej tam zadrželi loni na podzim. Poté požádal o obnovu procesu, díky tomu na něj dopadla novoroční amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause. Justice ji však podle NS aplikovala nesprávně, kauzu musí znovu projednat Vrchní soud v Praze, zjistila ČTK z databáze InfoSoud.

Nejvyšší soud zrušil další amnestii pro útěk
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

NS už vyhověl přinejmenším pěti dovoláním Nejvyššího státního zastupitelství v amnestijní agendě. Ve všech případech bylo důvodem to, že se aktéři trestních kauz vyhýbali spravedlnosti. Podle NS je nutné dobu na útěku odečíst od osmileté lhůty, po které se podle druhého článku amnestie zastavují neukončená trestní stíhání.

Štěpánek se podle obžaloby provinil jako majitel autosalonu. Fiktivním klientům zprostředkovával leasing, peníze končily na jeho účtu. Než jej stačili policisté zatknout, prchnul do Dominikánské republiky, kde pracoval a založil novou rodinu. Loni na podzim české policejní komando vyrazilo do Karibiku a spolu s dalšími uprchlíky zatklo i Štěpánka. V Česku si měl odpykat 8,5 roku, požádal však o nový proces.

V minulých týdnech NS zrušil zastavení trestních stíhání údajného podvodníka Martina Gutha, údajného překupníka aut Milana Šenfelda, Martina Čihuly, jenž čelil podezření z daňových úniků a údajného lupiče Martina Bajgera. Všichni se po určitou dobu skrývali v zahraničí, což soudy nezohlednily při aplikaci amnestie.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman celkem podle dostupných informací podal 16 dovolání v amnestijní agendě. Stále visí otazník například nad částečnou amnestií pro aktéry kauzy takzvané konkurzní mafie Jiřího Berku, Daniela Thonata a Lubora Kindla. Zeman zpochybnil také amnestování Miroslava Hálka, bývalého šéfa vytunelovaného fondu Trend, nebo Pavla Dvořáka, zakladatele společnosti Progres Invest, která připravila 36.000 lidí o půl miliardy korun. Amnestii chce Zeman zrušit rovněž v případě manažerů H-Systemu Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy. Všichni se podle obžaloby podíleli na miliardovém podvodu při stavbě rodinných domů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …