Němci chtějí zrušit veto v EU. Dostali výhružnou odpověď

12.05.2026 9:17 | Zprávy
autor: Miloš Polák

Projev německého ministra zahraničí Johanna Wadephula na konferenci Nadace Konrada Adenauera, který šéf německé diplomacie pronesl před pár týdny, rezonuje ve veřejném prostoru dodnes. Německý ministr totiž vyzval k oslabení pozic jednotlivých členských států EU. Právo veta jednotlivých členských států označil za „existenční ohrožení EU“. A přišla reakce. Kupříkladu z Belgie a z Česka.

Němci chtějí zrušit veto v EU. Dostali výhružnou odpověď
Foto: Repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Německý ministr zahraničí Johann Wadephul dal najevo, že by rád posílil EU jako celek na úkor jednotlivých členských států. Tím, že by jim sebral právo veta.

Server německé televize ARD si v této souvislosti položil otázku, zda „padají pouta jednomyslnosti“? Veřejnoprávní televize v této souvislosti připomíná, že podle odborníků je EU občas až příliš zpomalená kvůli hledání konsenzu všech členských států EU. Podle Wadephula je čas přikročit k „rychlejšímu rozhodování kvalifikovanou většinou“.

Kvalifikované většiny v EU je dosaženo, když se na tom shodne alespoň 15 z 27 členských států a tyto státy představují 65 procent populace EU. Podle Wadephula by bylo načase přikročit k uplatnění kvalifikované většiny i v oblastech zahraniční a bezpečnostní politiky.

Mezi nápady, které Wadephul nadnesl, byl i návrh na zeštíhlení Evropské komise. Ta by podle představ německého ministra zahraničí měla být složena z komisařů pouze ze dvou třetin členských států. Konkrétně na tento nápad německého ministra zahraničí upozornil server Euronews.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Zuzana Majerová byl položen dotaz

O jaké efektivitě mluvíte?

Mluvíte o efektivní státní správě. Jak se to slučuje s tím, když do funkcí ve státní správě a na ministerstvech pak jmenujete lidi bez jakékoliv odbornosti? Jeden příklad za všechny. Syn Dostálové – jeho odbornost gastronomie a teď má koordinovat stavební zákon… Proti tomu jste vznesli nějaké námitk...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nejhorší na tom všem je,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusewendysek , 12.05.2026 10:46:36
že se i i nás najdou takoví hlupáci, kterým je to vlastně jedno a vůbec nechápou , co by odstranění práva veta znamenalo pro malé státy, jako je ten náš. Nebo to chápou, a pak je to mnohem horší. A srovnávat obecní zastupitelstvo se zahraniční geopolitikou může opravdu jen velmi jednoduchý člověk...

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Půjdeme po vás. I zpětně.“ Britská strana slibuje pomstu těm, kdo přitáhli migranty

15:51 „Půjdeme po vás. I zpětně.“ Britská strana slibuje pomstu těm, kdo přitáhli migranty

Brutální útok nožem, který otřásl severoirským Belfastem, vyvolal vlnu hněvu a nepokojů, jež se běhe…