Německo často blokuje české zbrojní obchody. Co na to EU?

16.02.2014 11:17

Společnost Česká zbrojovka se musí opakovaně potýkat s německými úřady, které často blokují převoz českých zbraní do zemí mimo EU, kde byly objednány. Poslední takový případ představuje zakázka na pistole do Egypta. Česká zbrojovka totiž vyhrála v mezinárodním tendru, ale zatím se nedaří dostat zbraně na místo určení, právě kvůli německým úřadům. Zbrojovka se kvůli tomu dokonce obrátila na orgány EU, ale ty zatím jen přešlapují na místě.

Německo často blokuje české zbrojní obchody. Co na to EU?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně
reklama

Deník Insider upozornil na skutečnost, že Česká zbrojovka přichází čas od času o významné obchody. Nikoli však z vůle českých úřadů, tam společnost získává všechna povolení, ale z vůle úřadů německých. Ty totiž zbrojovce odmítají vydat povolení k přepravě přes zemi našich západních sousedů ve chvíli, kdy konečná stanice leží mimo EU.

EU rozhodne možná až v roce 2020

„Německé zákony totiž vyžadují, aby tamní úřady vydaly oficiální souhlas k převozu vojenského materiálu přes své území. A na něj české podniky někdy čekají marně. Zbrojovky to pokládají za diskriminaci. V případě vývozu pistolí do Egypta jde o obchod v desítkách milionů dolarů,“ upozorňuje deník.

Zbrojovka už se kvůli tomu obrátila na Brusel, a to dokonce s podporou českého Ministerstva průmyslu. Zdá se však, že na definitivní verdikt si budeme muset počkat. Možná dokonce až do roku 2020. Spor se vede právě o to, zda české firmě stačí česká povolení, pakliže jde o transfer zbraní přes země EU do zemí mimo EU. Německo tvrdí, že tomu tak není.

Prezident české obranné asociace Jiří Hynek prohlašuje, že aktuální situace výrazně ohrožuje české obchodní zájmy, protože vlády ze zemí, pro které jsou zbraně určeny, často dlouhé čekání na německé povolení nevydrží a nakonec obchody uzavřou jinde. Někdy také dochází k tomu, že Německo nakonec ustoupí a transport zbraní přes své území umožní. Musí však diplomaticky zasáhnout i země, která na zbraně čeká.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Mladý zas*an!“ Výbuch slovenského premiéra kvůli viru. Starší lidé v ohrožení

8:35 VIDEO „Mladý zas*an!“ Výbuch slovenského premiéra kvůli viru. Starší lidé v ohrožení

Slovenskému premiérovi Igoru Matovičovi poněkud ruply nervy v souvislosti s růstem tempa šíření náka…