Německo zastaví prodej zbraní do Kazachstánu

09.01.2022 6:50

Německá vláda pozastaví kvůli nepokojům, jež vypukly v Kazachstánu, vývoz německých zbraní do této bývalé sovětské republiky. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na nejmenované zdroje z kabinetu. V uplynulém roce Německo udělilo 25 licencí na vývoz zbraní do Kazachstánu ve výši 2,2 milionu eur (zhruba 55 milionů korun). Pro německé zbrojní firmy tak byla středoasijská republika spíše menším zákazníkem.

Německo zastaví prodej zbraní do Kazachstánu
Foto: Screen Youtube
Popisek: Protesty v Kazachstánu

Vývoz do Kazachstánu zbraní a materiálu, který lze použít pro civilní i vojenské účely, umožňuje i Česká republika. Podle zprávy za rok 2020 Ministerstva průmyslu a obchodu bylo vloni aktivních 11 licencí na vývoz v hodnotě 16,8 milionu eur (410 milionů korun). Z objemu firmy využili vloni 330.000 eur, v roce 2019 to bylo 3,8 milionu eur. Povolený mají firmy export například palných zbraní, vozidel, chemikálií a „látek určených pro potlačování nepokojů“.

Kazachstánem v posledních dnech otřásly nepokoje, označované za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Nepokoje si podle kusých zpráv úřadů vyžádaly nejméně desítky mrtvých, stovky zraněných a tisíce zatčených. V pátek kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev dovolil policii a vojsku střílet bez varování s cílem skoncovat s nynějšími nepokoji ve středoasijské zemi.

K odvolání tohoto rozkazu prezidenta vyzvala v pátek americká organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. V prohlášení poukázala, že takový příkaz porušuje mezinárodní právo a právo na život.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jaké řešení nabízíte VY?

Proč jako politička vládní strany, ke všemu za Prahu nepomůžete vyřešit situaci s uprchlíky? Vždy jste se prezentovala jako schopná politička, co rozumí sociální politice a je pravda, že jste se jí věnovala, ale zdá se, že jen do té doby, než ze slov došlo na činy, ptotože jak vám kritika šla, tak t...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

14:03 VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

Třetí den obytňákového putování Andreje Babiše po jižní Moravě má zatím bezkonkurenčně nejdramatičtě…