Neodtrhnete se od obrazovky! Důležité informace z České televize

14.08.2018 19:01

Veřejnoprávní Česká televize chystá zvláštní program k 50. výročí zahájení okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Okupační tanky na naší půdě zůstaly přes dvacet let. Lidé v srpnu 1968 doufali, že tehdejší tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček dokáže situaci nějak vyřešit. I proto Česká televize pustí divákům také hraný film o Dubčekovi.

Neodtrhnete se od obrazovky! Důležité informace z České televize
Foto: archiv redakce
Popisek: Alexandr Dubček líbá Brežněva
reklama

Česká republika si v osmičkovém roce připomíná celou řadu výročí. Náš stát slaví sto let své existence. Letos však také uplynulo 80 let od doby, kdy nás Francie a Velká Británie hodily přes palubu a přenechaly část našeho území Adolfu Hitlerovi. Stvrdily to v Mnichovské dohodě. Kromě toho si také připomínáme sedmdesát let od chvíle, kdy moc v naší zemi uchvátili komunisté a silou ji drželi přes čtyři dekády. Také za pár dní uplyne okamžik, kdy v noci z 20. a 21. srpna přistála letadla Varšavské smlouvy a z jejich útrob vjel na naši půdu každou minutu nový tank.

Anketa

Je Václav Klaus mladší dobrý politik?

91%
9%
hlasovalo: 14151 lidí

A právě padesáté výročí počátku sovětské okupace připomene Česká televize. „V den výročí, 21. srpna, uvede Česká televize na svém prvním programu ve 20:00 premiéru filmu Dubček. První hraný snímek o politikovi, který je pevně svázán s pražským jarem, je podán formou retrospektivy a začíná osudnou cestou Alexandra Dubčeka do Prahy roku 1992, během níž vzpomíná na přelomové události svého života. Film, který v koprodukci s Českou televizí natočila slovenská RTVS, tak pokrývá tři fáze Dubčekova života, rok 1968, život ve společenské izolaci a později po roce 1989,“ napsala k tomu veřejnoprávní televize v tiskové zprávě, kterou má server ParlamentníListy.cz k dispozici.

Do kin vstoupí také film Jan Palach, na kterém se Česká televize podílela. Kromě toho veřejnoprávní televize chronologicky připomene, co se dělo z 20. na 21. srpna 1968. Tehdejší dění zpřítomní současným divákům. Dojde i na autentické příběhy známých i méně známých osobností z roku 1968.

Fotogalerie: - Krymskotatarský Bachčisaraj

Chánský palác v Bachčisaraji
Ředitelka Muzea historie a kultury Krymských Tatar...
Vyřezávaný ornament
"Bábuška" prodávající dobroty
Další ornament
Chánova mešita v Bachčisaraji

„Osobní, rodinnou optikou pak na srpen 1968 nahlíží snímek Můj neznámý vojín režisérky Anny Kryvenko, která teprve před pár lety zjistila, že její prastrýc jako ukrajinský voják v roce 1968 okupoval Československo. Při pátrání po jeho osudu se autorka dotýká témat, jakými jsou osobní a národní paměť, dědičná vina, mediální manipulace, vztah k dnešnímu Rusku, ale i vztah Čechů a Slováků k cizincům obecně. Jak vnímali invazi tehdejší profesionální důstojníci Československé lidové armády, ukazuje snímek Osudový zvrat režisérky Jany Hádkové. Příběhy Čechoslováků, kteří se po osmašedesátém rozhodli emigrovat do Švýcarska, pak vypráví film Nový domov Švýcarsko,“ doplnila k tématu ČT. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš a spol. bez roušek na Nově: Takhle to bylo. Jenže...

10:30 Babiš a spol. bez roušek na Nově: Takhle to bylo. Jenže...

Včerejší noc přinesla pobavení a pohled do zákulisí politiků. Při debatě na TV Nova měli všichni pře…