Nepřidávejte se v neděli k extremistům, vyzývá břeclavská radnice i politici

18.04.2012 19:20

Radikální Dělnická mládež uspořádá v neděli v Břeclavi protestní akci na podporu patnáctiletého chlapce, jehož o víkendu brutálně zbila trojice mužů, údajně Romů. Hoch skončil v kritickém stavu v nemocnici. Na akci, která vyvrcholí pochodem centrem města, se očekává účast až 2000 lidí.

Nepřidávejte se v neděli k extremistům, vyzývá břeclavská radnice i politici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Členka Dělnické mládeže Lucie Šlégrová na demonstraci
reklama

Na demonstraci se již nyní připravuje policie. Jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel zvažuje dočasné posílení hlídek v Břeclavi, dokud napětí ve společnosti neustane. Představitelé města i Jihomoravského kraje útok na hocha odsoudili. Vyzvali ale občany, aby se k akcím extremistů nepřidávali a z Břeclavi se nestalo druhé Šluknovsko. Podobné útoky vyvolaly loni v létě na Šluknovsku sérii protiromských demonstrací a protestních pochodů.

O víkendovém napadení a následných reakcích ve středu jednalo břeclavské zastupitelstvo, jehož se zúčastnil i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Po jednání novinářům řekl, že kraj je připraven Břeclavi pomoci ve všech projektech, které povedou ke zvýšení bezpečnosti a začleňováním Romů do většinové společnosti. Hašek zmínil možnost mimořádných krajských dotací na rozšíření městského kamerového systému. Uvedl, že případ z Břeclavi by měl přimět vládu, aby nesahala k radikálním úsporám, které sníží bezpečnost v zemi.

Radnice: Akci nejde zakázat

Pochod je ohlášen na neděli od 09:00 do 20:00. Začne u břeclavského hlavního železničního nádraží. "Oznamovatelé splnili zákonné požadavky k tomu, aby se akce mohla uskutečnit. K jejímu zákazu tedy zatím není důvod," uvedla mluvčí radnice Eliška Windová.

Dělnická mládež (DM) je odnoží radikální Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Původně se měl konat protest za zcela jiných okolností. Chtěli jej uspořádat známí zbitého chlapce jako "Pochod za Peťu a naši bezpečnost".

Tak byla akce oznámena na sociální síti Facebook, kde pak účast na ní přislíbilo téměř tisíc lidí. Následně se v diskusích začalo řešit, kdo by se měl chopit uspořádání demonstrace. Následně ohlásila uspořádání protestu Dělnická mládež.

Dělnickou stranu prý žádají lidé o pomoc

DSSS již útok na chlapce odsoudila. "Vzhledem k tomu, že se na nás obrací v souvislosti s touto kauzou velké množství občanů s žádostí o pomoc, je dělnická strana připravena podpořit všechny akce, které se na podporu zmláceného chlapce uskuteční," řekl dnes ČTK její místopředseda Jiří Štěpánek. Zbití hocha odsoudily i četné romské organizace.

Mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová ve středu ČTK řekla, že policie okolnosti ohledně protestu sleduje a v souvislosti s nedělní akcí přijme přiměřená bezpečnostní opatření. Před tím, aby se akce nezvrhla v protiromskou demonstraci, varoval již v úterý starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD). Útočníky ale označil za "lidské bestie", které musí být dopadeny.

Břeclav dnes navštívila také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Při setkání s novináři uvedla, že lidé by neměli zapomínat, že útok na chlapce byl činem jednotlivců a rozhodně za něj není odpovědná celá komunita Romů.

Chlapce v neděli večer napadla trojice mužů, podle jeho slov tmavé pleti. Jeden z nich ho prý požádal o cigaretu. Když řekl, že nemá, muži jej brutálně zbili. Hoch zatelefonoval matce, která jej odvezla do nemocnice. Napadený musel být neprodleně operován. Lékaři mu odebrali ledvinu. Má poškozená i játra. Jeho matka médiím řekla, že útočníkům nešlo o peníze, protože synovi nic nevzali, ale chtěli si údajně jen vybít zlost. Mužům hrozí až deset let vězení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …