Neregulejte pacienty, zvyšte odvody. Tak radí Olejár

05.08.2010 6:27

Vláda hodlá zvýšit spoluúčast pacientů u lékaře. Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár s některými změnami příliš nesouhlasí. V Impulsech Václava Moravce navrhl upravit spíš odvod zdravotního pojištění.

Neregulejte pacienty, zvyšte odvody. Tak radí Olejár
reklama
Za nejzdravější období českého zdravotnictví považuje krátkou éru ministrování Zuzany Roithové. Tehdy prý byla nejlepší komunikace mezi ministerstvem zdravotnictví, lékaři a pacienty. Současnou situaci by nerad řešil pokračováním v reformách, které začal exministr Tomáš Julínek.

Olejár nechápe smysl některých regulačních poplatků. „Já jsem to pojal tak, že se budu regulovat a například nepůjdu k zubaři, dokud mě nebudou bolet zuby," prohlašuje o 30 korunách za první návštěvu zubaře v roce.

Spíš než zvyšování spoluúčasti pacienta na lékařské péči by navrhoval zvýšit odvod zdravotního pojištění nejméně na 14,5 %.

Zavedení nadstandardní péče

Podle Olejára je Svaz pacientů proti zavedení režimu dvojí péče. Podle něj se pak pacienti rozdělí na ty, co si zaplatí za péči, a ty, co si to nemůžou dovolit a dostanou tak menší kvalitu.

„Možná je to lepší pro ekonomiku pojišťoven, ale ne pro pacienty. Nadstandardní péče by neměla být zaznamenána v klasických zdravotnických službách. Neumím si představit, co by například u zlomené nohy nebo operace žlučníku mělo být nadstandardní," vysvětluje Olejár. Dodal, že by si naopak klidně připlatil za převoz sanitkou.

Zpomalení léčby nemocí

Jako bod vidí zachování svobodné volby lékaře. V plánu je totiž zpoplatnit návštěvu specialisty bez doporučení za 200 Kč.

„Chronicky nemocní budou chodit k obvodnímu lékaři za 30 Kč a k odborníkovi se dostanou až třeba o týden později, zatímco jejich nemoc bude gradovat. Ti, co si vydělávají, nebudou mít problém zaplatit si 200 korun," myslí si Olejár.

Související:

Urban měl dávno rezignovat, umlčel totiž experta Ratha 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…