Nevšímejte si novinářů. Ničemu nerozumí, doporučil Zeman premiéru Babišovi. Slíbil, že ho přijde podpořit do Sněmovny

06.12.2017 13:47

Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem Andreje Babiše (ANO) a sdělil mu, že na něj budou novináři útočit, protože čeští novináři nemají rádi nikoho, kdo je úspěšný. Babiš posléze prozradil, co považuje za svou prioritu.

Nevšímejte si novinářů. Ničemu nerozumí, doporučil Zeman premiéru Babišovi. Slíbil, že ho přijde podpořit do Sněmovny
Foto: KPR
Popisek: Andrej Babiš se právě stal předsedou vlády České republiky
reklama

„V každém případě bych vás chtěl připravit na to, že celá řada českých médií ještě zvýší svou nenávistnou kampaň, kterou vedou proti všem, kteří jsou v této zemi úspěšní. Především prostřednictvím komentátorů, kteří píší o všem a většinou nerozumí ničemu. Dovolím si vám dát jednu dobrou rady. Ignorujte je,“ doporučil Zeman Babišovi.

Přidal bonmot bývalého ministra kultury Pavla Dostála, že „s domovnicí se nediskutuje“. A tím ještě neskončil. Doporučil mu také, aby si nedělal nic z toho, když mu budou trpaslíci okopávat kotníky. „Oni jsou tak malí, že výš nedosáhnou,“ řekl.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Babiš prozradil. že za svou prioritu považuje řešení otázky migrace. „To řešení je boj proti pašerákům, kteří rozhodují o tom, kdo přijde do Evropy a vydělávají na tom miliardy. Dále jsem vám dal návrh menšinové vlády, protože většina tradičních stran s námi odmítla jednat,“ posteskl si Babiš.

„Já jsem dneska ráno dlouho mluvil s paní ředitelkou Novotnou z Ministerstva vnitra. To téma uprchlíků je strašně důležité. Budu muset bohužel (Evropskou) komisi přesvědčovat, aby nás nežalovali, že kvóty nejsou řešení a že tu krizi musíme řešit mimo Evropu“" prozradil také.

Jeho jednobarevná vláda bude prý mít výhodu v tom, že se její ministři nebudou hádat. Místo toho se budou snažit, aby se Česká republika vrátila na špičku Evropy, kam patří. „Udělám všechno pro to, aby se všichni lidé měli líp, to slibuju,“ uzavřel Babiš.

Na následné tiskové konferenci Zeman řekl, že se hodlá sejít s adepty na ministry, aby se s nimi seznámil a poznal jejich odbornost. „Mimochodem, nesetkám se se staronovými členy vlády právě proto, že jsme vyhověl pan premiérovi a zkrátil jmenování vlády o dva dny,“ uvedl Zeman.

Prozradil také, že dorazí do Poslanecké sněmovny v okamžiku, kdy se bude hlasovat o důvěře pro menšinový kabinet Andreje Babiše. „Myslím si, že i Česká televize pochopí, že když prezident někoho jmenuje, tak je jeho povinností, aby se zastal toho, koho jmenoval, před Poslaneckou sněmovnou,“ zdůraznil Zeman.

Babiš konstatoval, že hnutí ANO nemá koalici s SPD Tomia Okamury a s komunisty, pouze byl účelově uzavřen pakt o obsazení orgánů Poslanecké sněmovny. S každou ze stran bude Babiš teprve vyjednávat o možné koalici, se všemi stranami. Od 18. prosince.

„My jsme připraveni převzít tu odpovědnost. Když nás někteří kritizují, tak je škoda, že nejdou do vlády, aby šly ty problémy řešit, např. dědictví kolem EGAPu, které nás za minulé vlády stálo 21 miliard. ... Já jsem přesvědčen, že ta vláda má pracovat od prvního okamžiku, co vkročí do dveří. Podle mého názoru občané čekají, že ta vláda bude makat,“ pravil Babiš.

Nový premiér důrazně odmítl, že by zvyšování důchodů bylo populistické. Proto je připraven jej podpořit ve stávající podobě. Za čtyři roky bývalé vlády narostly důchody asi o 1400 korun, zatímco státní úředníci dostali přidáno víc než sedm tisíc korun. Babiš by chtěl navýšit jak důchody, tak třeba platy pracovníků v sociálních službách.

Na druhé straně však souhlasí s hejtmany krajů, že by jim centrální vláda neměla moc mluvit do krajských rozpočtů a vnucovat krajům např. výši platů u soukromých dopravců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

5:30 Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

Česká televize je po volbě nových radních doslova vzhůru nohama. Zavedené pořádky totiž mohou velmi …