Nic nepovím, vše je tajné. Zvláštní televizní rozhovor s Bártovým advokátem

01.11.2013 22:47

Vít Bárta, předseda Věcí veřejných a někdejší ministr, byl po včerejším zatčení dnes propuštěn z policejní služebny. Jeho advokát odmítl jakékoli vyjádření s ohledem na povinnost mlčenlivosti. Zbývají hypotetické konstrukce na základě neověřených a neověřitelných zpráv.

Nic nepovím, vše je tajné. Zvláštní televizní rozhovor s Bártovým advokátem
Foto: Vladimír Škarda
Popisek: Začátek soudního řízení s Vítem Bártou, Oldřich Chudoba v popředí

Bártův právní zástupce Oldřich Chudoba v pořadu České televize Události, komentáře nesdělil žádné podrobnosti s odvoláním na povinnou mlčenlivost. Nepotvrdil ani, proč byl jeho mandant zadržen, ani zda a z čeho byl obviněn. Rovněž se nevyjádřil k údajné spojitosti Bártovy kauzy se zadržením policejního plukovníka Jana Petržílka, ředitele analytického oddělení protikorupční policie. Vít Bárta čelil různým obviněním a byl vyšetřován již dříve, pravomocně odsouzen však doposud nebyl.

Novinář Jaroslav Spurný ovšem propojení Víta Bárty s Janem Petržílkem na základě dosavadních poznatků a zpráv předpokládá. Naproti tomu senátor František Bublan, někdejší ministr vnitra a bývalý člen stálé komise sněmovny pro bezpečnostní služby, byl ve svém hodnocení zdrženlivější, byť i on předpokládá spojitost včerejšího zatýkání s únikem odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma a vlivného podnikatele Romana Janouška.

Podle novináře Spurného měl plukovník Petržílek na analytickém oddělení protikorupční policie široké možnosti, jak se dostat k důležitým informacím z průběhů vyšetřování. Nicméně, jak připustil, přímé spojení s Vítem Bártou zatím prokázáno nebylo.

Hypotézy a domněnky

Anketa

Je Vít Bárta vinen?

32%
68%
hlasovalo: 3331 lidí
František Bublan se naopak pozastavil nad skutečností, že když BIS předmětné informace o dění v hlavním městě měla, tak nikdo nejednal. Buď tyto informace BIS zadržela, anebo je předala vládě, která z nich nevyvodila žádné důsledky. Obé mohlo vést podle Františka Bublana k tomu, že v někom „bouchly saze“ a jednal na vlastní pěst, tedy že odposlechy nezákonně uvolnil, aby se v konečném důsledku dostaly do sdělovacích prostředků. Jestli přes toto předpokládané pochybení získal Jan Petržílek vysoce postavené místo u policie, je to podle senátora Bublana na pováženou.

Jaroslav Spurný vidí jasnou linii toku zpráv od Jana Petržílka přes Víta Bártu a ABL do Mf Dnes. František Bublan však upozornil, že v parlamentní komisi ředitel BIS zprvu odmítal, že by k úniku mělo dojít v bezpečnostní službě a naznačoval, že odposlechy prováděl někdo jiný soukromě, což podle senátora působilo jistou snahou o zamlčování. Nicméně, shodli se František Bublan i Jaroslav Spurný, jedná se pouze o hypotézy, vzhledem k utajení vyšetřování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel a pedofilní vrah. Okamura brání Zemana lekcí z historie

14:14 Havel a pedofilní vrah. Okamura brání Zemana lekcí z historie

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura v souvislosti s rozbouřenou diskusí ohledně institutu prezidentské …