Nikdo nechce bojovat s klimatickou změnou, lamentuje nad volbami pirátka Gregorová. Lidé už prý zapomněli...

14.01.2023 7:50 | Ze sítí

Češi již potřetí volí prezidenta republiky v přímé volbě, která podle pirátské europoslankyně Markéty Gregorové trpí „tematickou vyprázdněností“. Vadí jí, že nikdo z uchazečů o Hrad nezvedá téma boje s klimatickou změnou. Prezidentské volby proto přirovnává spíše k soutěži Miss Sympatie. „Přesto věřím, že tentokrát zvolíme někoho s demokratickým, lidskoprávním a proevropským profilem,“ dodává pirátka na svém facebooku.

Nikdo nechce bojovat s klimatickou změnou, lamentuje nad volbami pirátka Gregorová. Lidé už prý zapomněli...
Foto: Wikipedia
Popisek: Markéta Gregorová

Gregorová varuje před nepředvídatelnosti, kterou pro nedostatek témat může budoucí hlava státu pro Česko představovat. „Urny se plní, a já začnu zostra. Třetí přímá volba prezidenta trpí tematickou vyprázdněností. To mě jako političku, která je v politice kvůli jasným hodnotám i tématům, pochopitelně trápí. A je to i nebezpečné, protože hrozí, že se budeme některé postoje nové hlavy státu dozvídat teprve až bude sedět v úřadě,“ napsala v pátek na svém facebooku.

Právě téma boje s klimatem, které podle ní trápí velkou část mladých lidí, mělo být klíčovým: „První názory ke klimatické změně jsem viděla až dnes. Témata, která dle průzkumu trápí mladé, byla ignorována úplně,“ zmínila v komentáři a přidala foto, jak jde volit a v ruce drží obálku.

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

Je toho názoru, že do čela státu si nevolíme osobnosti s hodnotami: „Možná je to důsledkem toho, že jsme jako společnost po předchozích – až svéhlavých – hlavách státu ztratili určitý kompas. Nevíme, co vlastně po prezidentovi chceme, ani co chtít můžeme. Možná je prostě jen systém ‚Miss Sympatie‘, kdy volíme konkrétního člověka, ne stranu s nějakými hodnotami a s vymahatelným programem, nevhodný,“ napsala.

„Přesto věřím, že tentokrát zvolíme někoho s demokratickým, lidskoprávním a proevropským profilem. A že minimálně konečně získáme prostor pro zdravý dialog, abychom za pět let zažili sebevědomější kampaně,“ pokračovala Gregorová.

„Potkala jsem se osobně se čtyřmi z kandidátů.“ Shodu ideologickou však nijak velkou nemá. „Od toho ale volím politické strany do Sněmovny, EP či Senátu. Prezident*ka pro mě znamená v ideálním případě reprezentaci. A lidsky mi na těch setkáních většina sedla. Proto jdu volit, a volím smířeně, ba ráda. Zvažte to také,“ ponoukla pirátka.

Česko dnes čeká druhý den prvního kola prezidentských voleb. Volební místnosti budou po noční přestávce otevřeny od 08:00 do 14:00. Hlasovat budou moci ti, kteří si v pátek k volebním urnám cestu nenašli. Volební účast se večer v některých okrscích po prvním dni prezidentských voleb pohybovala kolem 50 %. Při prezidentských volbách před pěti lety se úvodního kola zúčastnilo 62 % oprávněných voličů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Jan Veleba byl položen dotaz

České potraviny

Dobrý den, dnes jsem vyslechla v rádiu zprávu, že zemědělci v Oseku u Rokycan musí nechat ležet ladem 100 ha půdy. Copak není možné, aby spojili síly čeští zemědělci, výrobci potravin z českých surovin, ovocnáři, zelináři a český svaz spotřebních družstev a prodávali se české produkty v českých obch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

14:10 „Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

Slova bývalého moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody o tom, že Rusko možná není …