Nová vlna migrace? Orbán nám volá o pomoc. Nové informace

14.01.2020 12:12

Podle vyjádření oficiálního webu maďarské vlády stoupl drasticky počet pokusů o překročení maďarské hranice ze strany nelegálních migrantů do Schengenu. A Orbánova vláda reagovala tím, že posílila spolupráci s Makedonci a Srby a také poslala na hranice více vojáků. „Aktivovali jsme dohodu o obraně hranic uzavřenou mezi zeměmi V4. Česká republika, Polsko a Slovensko nám tak budou moci v případě potřeby poskytnout okamžitou pomoc,“ dodal maďarský premiér. A pražská SPD už ho podpořila.

Nová vlna migrace? Orbán nám volá o pomoc. Nové informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

Jak se píše na oficiálním webu maďarské vlády, Szilárd Németh, tajemník ministerstva obrany, potvrdil, že na žádost ministra vnitra Sándora Pintéra maďarské ozbrojené síly zdvojnásobí počet vojáků chránících maďarské hranice se Srbskem, Rumunskem a Chorvatskem před přetrvávající migrační hrozbou. Németh toto prohlášení učinil potom, co 5. 1. návštěvíl oplocenou jižní hranici Maďarska a dodal, že po takovém posílení stav ozbrojeného personálu na hranici překročí počet 500.

Anketa

Pokud se Jaromír Soukup rozejde se Zemanem, budete dále koukat na TV Barrandov?

41%
22%
hlasovalo: 10582 lidí

Vzhledem k tomu, že Maďarsko je v této oblasti proaktivní, tak nedávno rozšířilo policejní spolupráci se Srbskem a Severní Makedonií s cílem zabránit ilegálním migrantům dosáhnout hranice s Maďarskem. Začátkem minulého týdne dle maďarské vlády směřovalo do Srbska dvacet členů 40. maďarského kontingentu, aby tam pomáhali při plnění úkolů v oblasti ochrany hranic, zatímco třicet členů 45. kontingentu má za úkol dělat totéž v Severní Makedonii. Hlavním úkolem maďarské policie bude hlídat pohraniční oblasti i vnitrozemské oblasti, předcházet nelegálním hraničním přechodům a odhalovat je. Maďarská policie se také zapojí do zadržování nelegálních migrantů a pašeráků lidí.

Podle vyjádření je k tomuto posílení důvod. „Už nejde o nějaké subjektivní vnímání migrace, ale o opravdu vážná čísla.“

„Podíváme-li se na čísla a porovnáme nelegální pokusy o překročení hranic v roce 2018 s údaji z loňského roku, zjistíme, že nelegální migrace podél jižního hraničního plotu Maďarska se ve skutečnosti výrazně zintenzivnila. V prvním týdnu v prosinci 2019 bylo maďarskou pohraniční policií zmařeno přibližně 13 000 pokusů o nelegální překračování hranic, což je prudký nárůst ze 6 500 v roce 2018. To je 17 za den v roce 2018, oproti 37 za den v roce 2019. Více než dvojnásobek,“ stojí v prohlášení. Spolu s dovětkem že se nejedná o nějaký pomalý nárůst, ale o nenadálou hrozbu.

Fotogalerie: - Imigranti v Maďarsku

Imigranti ve stanici Keléti
Imigranti ve stanici Keléti
Imigranti ve stanici Keléti
Imigranti ve stanici Keléti
Imigranti ve stanici Keléti
Imigranti ve stanici Keléti

„V prosinci 2018 pohraniční policie zmařila 390 pokusů, zatímco v roce 2019 došlo k téměř desetinásobnému nárůstu na 3 199.“ Data z nového roku prý také neuklidňují, jen prvního ledna prý maďarská policie zadržela 212 nelegálních migrantů, přičemž za 6 dní se jednalo dohromady o 900 pokusů o nelegální překročení hranic. „Začíná to vypadat jako nejhorší dny v roce 2015,“ stojí v prohlášení. Ovšem s tím rozdílem, Maďarsko je v současné situaci údajně mnohem lépe připraveno zabránit nelegální migraci do Schengenu.

Viktor Orbán zmínil migraci a tato data na tiskové konferenci 9. 1. „Pokud jde o zprávy o migraci, v první řadě jsme byli informováni o ročních údajích tureckého úřadu pro přistěhovalectví. Takže jsme se podívali na to, co se děje v Turecku. Roční shrnutí tureckého imigračního úřadu uvádí, že v roce 2019 vstoupilo do Turecka nelegálně 450 000 lidí. To je 450 000 za jeden rok. To je nárůst o 70 procent oproti předchozímu roku. V důsledku toho došlo také k dramatickému nárůstu počtu migrantů směřujících do Řecka o 180 procent. Logickým důsledkem toho bylo zvýšení počtu migrantů na balkánské cestě.

Kromě toho, pokud znáte trasy pašeráků – nebo jejich umístění na mapě – můžete vidět, že v důsledku špatného počasí je trasa Bosny a Hercegoviny a Chorvatska stále obtížnější; v důsledku toho stále více lidí míří na sever směrem k maďarsko-srbské hranici. V důsledku toho se migrační tlaky na maďarských hranicích výrazně zvýšily. Tímto problémem jsme se také museli zabývat, protože minulý týden překročil počet pokusů o nelegální překročení hranice sto denně. Takže každý den musíme chytit více než sto lidí překračujících hranice, musíme je chytit, zadržet a poté je dopravit zpět.

Policie je musí vyhazovat tak, jak je najde: otevřít brány tranzitní zóny a umožnit jim návrat do Srbska. Abychom mohli tuto práci vykonat, musíme zvýšit počet vojáků a policistů, kteří slouží na srbsko-maďarské hranici, a včera jsme se rozhodli vyslat na hranici další jednotky a nasadit další policisty do oblasti. Aktivovali jsme dohodu o obraně hranic uzavřenou mezi zeměmi V4. Česká republika, Polsko a Slovensko nám tak budou moci v případě potřeby poskytnout okamžitou pomoc. A rozhodli jsme se poskytnout okamžitou pomoc Makedonii a zařídili, aby do této země byl poslán policejní kontingent,“ oznámil maďarský premiér.

Fotogalerie: - Zeman u Orbána

Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...
Prezident ČR Miloš Zeman na státní návštěvě v Maďa...

Orbánovo vyjádření už komentovala pražská SPD: „Hnutí SPD podporuje Orbána při ochraně hranic a je pro to, aby ČR pomohla Maďarsku při ochraně vnějších hranic EU. Současně ale musíme být připraveni chránit si také hranice svého českého státu sami.

Hnutí SPD nechce, abychom dopadli stejně jako islamizovaná západní Evropa, kde se mnohdy lidé bojí vyjít na ulici, aby je nepobodali či nezavraždili imigranti. Odmítáme masovou imigraci a požadujeme možnost kontroly našich hranic, aby se sem nemohli dostat nelegální imigranti a teroristi. Společně se ubráníme.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…