Noviny: Mládkovo ministerstvo trvá na schůzce s Ruskem

02.02.2015 10:01

Ministerstvo průmyslu a obchodu už stanovilo termín pro setkání rusko-české mezivládní komise pro hospodářskou spolupráci. Podle pondělních Hospodářských novin by se schůzka měla konat 9. a 10. března. Účastnit by se jí měl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a jeho ruský protějšek Denis Manturov.

Noviny: Mládkovo ministerstvo trvá na schůzce s Ruskem
Foto: MPO
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
reklama

List přitom poukazuje na to, že státy EU se loni v březnu dohodly, že s Ruskem nebudou žádná mezivládní jednání pořádat. Zmíněná schůzka je navíc plánovaná na dobu těsně před summitem evropských lídrů v Bruselu, který by měl řešit možné zpřísnění sankcí proti Rusku. Postup Ministerstva průmyslu a obchodu ale hájí jeho mluvčí František Kotrba tím, že sankční režim nezakazuje technická setkání představitelů Ruska a Česka. „Předseda ruské části Denis Manturov ani nikdo další z členů komise není na seznamu osob, na něž by se sankce vztahovaly,“ uvedl Kotrba.

Tématu se v HN věnuje také komentátor Petr Fischer. Podle jeho názoru Mládkovo ministerstvo argumentuje formálně. Jednání s Rusy nikdo v EU de iure nezakazuje, ale existují prý důvody méně formální, které v dobré společnosti tvoří skutečnou soudržnost celku. Podle Fischera Mládek dává před klubovou unijní hrdostí přednost ruským zájmům. Navíc podle komentátora Mládek jen těžko obhájí ekonomické důvody, které jej teď vedou k jednání s Rusy. „Jak říkával Miloš Zeman, když byl premiérem, těch pár miliard (o které nyní Mládek bojuje) – to jsou z hlediska rozpočtu a celé ekonomiky drobné,“ uvedl Fischer s tím, že politický kapitál, o který se tu hraje, má hodnotu mnohonásobně vyšší. „Trochu legrační a klišoidní kverulantství se totiž snadno promění v nepříjemné pevnější přesvědčení, že Češi nikdy neumějí a nebudou umět držet basu,“ uzavřel svůj komentář Petr Fischer.

List ale poukazuje i na to, že asi největší rozruch vyvolalo setkání, které na polovinu února plánuje Maďarsko. Do Budapešti v té době přijede ruský prezident Vladimir Putin k jednání s premiérem Viktorem Orbánem o vzájemných politických a ekonomických vztazích a také o nové smlouvě na dodávky plynu, ta stará totiž letos vyprší.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…