Noviny píší o dámě, která by mohla vnést světlo do případů kolem Rittiga. Seznamte se

26.02.2016 10:28

Státní zástupce Adam Borgula, jenž řeší kauzu Oleo Chemical kolem lobbisty Ivo Rittiga, přišel s překvapivým tahem – požádal soud, aby předvolal jako svědka dámu s českými kořeny žijící ve Švýcarsku. Dámu, jež byla vedena jako kandidátka na spolupráci s StB pod jménem Aneta. Dnes možná pomáhá zakrývat majetkové struktury různých firem. Seznamte se s Janou „Anetou" Lütken Řibřidovou.

Noviny píší o dámě, která by mohla vnést světlo do případů kolem Rittiga. Seznamte se
Foto: twitter.com
Popisek: Ivo Rittig

Jana Řibřidová byla od roku 1986 vedena jako kandidátka na spolupráci. Po vysoké škole si vzala za manžela dánského občana a odstěhovala se. Do Švýcarska. V roce 1989 však její svazek zmizel v rámci tzv. divokých skartací svazků. Nelze tedy dohledat, zda komunistické Československo opustila se svolením tehdejších mocipánů, nebo proti jejich vůli.  

Ve Švýcarsku byla Jana Lütken prošetřována. V Česku však zatím obviněna nebyla, přestože údajně figurovala v kauze vyvádění peněz z Dopravního podniku hl. města Prahy do firmy Cokeville Assets.  Lütken je na jednom z dokumentů, které před lety vynesl na světlo Nadační fond boje proti korupci miliardáře Karla Janečka, vedena jako ředitelka.

„Má právo být zmocněncem jiných. Ústřední společností Lütken je skupina Onyx Group, která se zabývá zakládáním firem a zakrýváním jejich majetkové struktury. Celkově působí v  orgánech několika desítek firem, zhruba ve dvaceti držela i obchodní podíl. Některé z těchto firem jsou úzce spojené s  kauzami v pražském dopravním podniku. Vedle zmiňované Cokeville Assets jde o rakouské firmy Kyrenia GmbH a Klymene GmbH či britskopanenskou Mavex Group Incorporated,“ napsaly páteční Lidové noviny.

Noviny zmínily i jméno Ivo Rittiga, kterému mělo přitéct 60 milionů. „Tyto společnosti, za něž Lütken vystupovala či byla jejich ředitelkou, se podílely na dodávce marketingových služeb či vývoji systému SMS jízdenek. Mavex dle policie sloužila jako firma, přes kterou peníze cestovaly i do hongkongské firmy Earnway International Limited. Jejím benefičním vlastníkem měl být Rittig, kterému mělo přitéct 60 milionů. To vše včetně zapojení Jany Lütken je předmětem obvinění Rittiga a spol. z loňského června,“ doplnil deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana

12:11 Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana

Po překvapivém oznámení Michala Šmardy, že na funkci ministra netrvá, následovala v ČT debata trochu…