Nový Bydžov zahajuje tažení proti Romům, osobnosti se bouří

26.11.2010 16:51

Starosta Nového Bydžova Pavel Louda z ODS vydal velice ostré prohlášení, v němž mimo jiné píše, že "cikáni otravujou, kradou a znásilňují" a vyhrožuje tvrdými opatřeními.

Nový Bydžov zahajuje tažení proti Romům, osobnosti se bouří

Na toto prohlášení již reagoval server Romea.cz článkem nazvaným „Starosta Nového Bydžova chce řešit kriminalitu na základě principu kolektivní viny Romů".

Sociálnědemokratický radní Vladimír Neumann uvedl, že sice zatím starostovo prohlášení nečetl, nicméně si není vědom žádných chystaných represivních kroků.

Lidé se bojí

„Lidé ve městě se bojí. Když jdu v létě večer ze zahrádky a procházím náměstím, tak tam pobíhají malé děti, které už mají dávno spát, a je tam hluk," naznačil Neumann, že zde opravdu nějaký problém je. Nicméně vzápětí zdůraznil, že „kriminalitu ve městě nemají na svědomí jen Romové, ale samozřejmě i bílí´".

Zastupitel odhaduje, že romská menšina má na místě asi poloviční podíl na kriminalitě.

Možná trestný čin

O hodně menší pochopení pro starostovu výzvu měli nejrůznější osobnosti veřejného života. Sociolog Fedor Gál odsoudil jakékoli násilí, ať již napadení, znásilnění či pak následnou pomstu.

„Bez ohledu na závažnost popisovaných problémů, které ve městě zřejmě existují, může být z hlediska českého práva protiprávní takto paušálně negativními výroky napadat celé etnikum či národ," doplnil k tomu odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Zavání to nacismem

Objevili se ale i připodobnění k nacismu. „Už při přečtení první věty v PDF dokumentu na stránkách města jsem dostal dojem, že se jedná o dokument z roku 1939, o jeho pokračování nemluvě. Pokud jsou ve městě potíže s romskou komunitou, jsem schopný pochopit rozhořčení a snahu se situací něco udělat. Od toho je tu ale policie a pokud nedělá co má, je někde chyba, kterou je potřeba řešit," uvedl novinář Patrik Banga.

Vyznění starostovy výzvy se dotkl i socioložky Jiřiny Šiklové. Sama prý doufá, že úředníci podepsaní pod dokumentem pochopí, že udělali chybu a omluví se. "Vydá-li takovýto text státní úředník, tak to tu opravdu páchne fašismem," doplnila varovně s tím, že celý Loudův text jí připomíná články, které byly publikovány za Protektorátu v časopise Árijský boj.

Čtěte také:

Rasové napětí na Jičínsku. Romové zbili starostu i faráře

Za konečné řešení romské otázky padla podmínka

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vepřový Lidl: Polákům za 58, Čechům za 90. Důkazy se množí

17:10 Vepřový Lidl: Polákům za 58, Čechům za 90. Důkazy se množí

Že už se do Polska nevyplatí jet za levnějšími potravinami? To není pravda. Německý obchodní řetězec…