Nový prezident Polska: Velká změna pro Německo a Ukrajinu

25.05.2015 12:11

Dosavadní polský prezident Bronislav Komorowski již oficiálně uznal porážku ve druhém kole prezidentských voleb. Zemi povede třiačtyřicetiletý kandidát konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Andrzej Duda. Polští konzervativci tak získali pro podzimní parlamentní volby výrazné povzbuzení. Polská zahraniční politika může v příštích měsících projít změnami.

Nový prezident Polska: Velká změna pro Německo a Ukrajinu
Foto: Andrzejduda.pl
Popisek: Polský prezident Andrzej Duda

Polsko se doposud profilovalo jako spolehlivý partner Evropské unie a jeden z nejvěrnějších spojenců USA na evropském kontinentu. Vrcholní polští politici vždy zastávali jednotnou linii se Západem ve vztahu k Rusku, Ukrajině i sankcím. V čele Evropské komise od loňského roku stojí bývalý premiér země Donald Tusk, který se nijak netají svými protiruskými postoji. V únoru letošního roku ostatně navrhoval zpřísnění sankcí. Dosluhující prezident Bronislav Komorowski sice vystupoval v poněkud umírněnějším tónu, ale i on se stavěl k veškerým návrhům EU a Spojených států ve vztahu k ukrajinskému konfliktu pozitivně. V prezidentské kampani se Komorowski sice nechal slyšet, že Polsko zbraně Ukrajině nedodává, ale dle jeho slov by tato varianta neměla být zapovězena.

Budoucí polský prezident Duda reprezentuje vzhledem ke svým konzervativním kořenům odlišný politický pohled, byť v základních bodech se shodne se současným vládnoucím establishmentem v zemi. A to platí zejména s ohledem na ukrajinský konflikt. Duda kritizuje názory příznivců zrušení sankcí a tvrdí, že „neexistují žádné ekonomické zájmy, kvůli kterým by mohli Poláci prodat Ukrajinu“. Na druhou stranu by sice Duda uvítal Ukrajinu v Evropské unii, ale k případné vojenské pomoci Kyjevu se staví skepticky. Když už, tak by dle jeho názoru toto téma mělo být diskutováno na nejvyšší úrovni v rámci NATO. „Polští vojáci by do případných operací na východní Ukrajině neměli být zapojeni. Už jenom proto, že jsme sousedé a něco takového by z tohoto hlediska nebylo vhodné,“ prohlásil kandidát PiS.

Podle polských médií si Duda získal především voliče z venkova a východu země, kteří se staví rozhodně proti jakémukoli vojenskému angažmá Polska na Ukrajině. Vedle zklamání Poláků z nepříliš zdárně se vyvíjející ekonomické situace mu navíc pomohla profesionálně a moderně vedená kampaň. Naopak Komorowského prezidentská kampaň byla líčena jako zastaralá a nudná. Andrzej Duda nepatří k matadorům polské politické scény, ale jeho jméno je spojováno s tragicky zesnulým bývalým prezidentem Lechem Kaczyńským, v jehož administrativě působil jako sekretář. Někteří političtí analytici se obávají, že by mohlo zvolení právníka a od loňského roku také europoslance Dudy zhoršit vztahy mezi Polskem a EU, protože Duda jakožto představitel euroskeptické PiS, v jejímž čele stojí bratr Lecha Kaczynského Jaroslaw, hlásá velmi kritické názory na fungování EU.

Jisté pochybnosti vzbuzuje také to, jestli se dokáže vymanit z vlivu výše zmíněného Kaczyńského. Jak upozorňuje novinář Bartosz Dudek na Deutsche Welle, tyto obavy sdílí především v sousedním Německu, protože v době, kdy byl Jaroslaw Kaczyński premiérem země, ocitly se vzájemné vztahy obou zemí na bodu mrazu. Spojené státy by ovšem mohly po volbě Dudy polským prezidentem zůstat v klidu, protože bývalý mluvčí PiS se dlouhodobě vyjadřuje pro trvalou přítomnost amerických vojáků v zemi. Zato Evropská unie by měla zpozornět. V rámci své kritiky evropských orgánů se nechal Duda mnohokrát slyšet, že nepodporuje přijetí eura. V každém případě zaznamenal na polské politické poměry poměrně raketový vzestup. Do PiS vstoupil teprve před čtyřmi lety a v tom samém roce byl zvolen jako poslanec do parlamentu. Vloni uspěl při volbách do Evropského parlamentu a několik málo dní po třiačtyřicátých narozeninách získal nejvyšší politickou pozici v Polsku, která na rozdíl od jiných států rozhodně není pouze reprezentativní. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

11:20 Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

Poté co se v uplynulých týdnech prohnaly přírodní živly Evropou, vystoupil na sociálních sítích Tomá…