O půlnoci skončí nouzový stav se zákazem cestování mezi okresy

11.04.2021 7:20

O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav. Opatření proti šíření koronaviru se nově budou řídit pandemickým zákonem. Změna s sebou přináší konec zákazu cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Zároveň se do škol vracejí žáci prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. Řada opatření ale zůstává i nadále kvůli stále vážné epidemické situaci platná včetně uzavřených restaurací a většiny obchodů nebo nošení ochrany dýchacích cest.

O půlnoci skončí nouzový stav se zákazem cestování mezi okresy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silnice, ilustrační foto

V nouzovém stavu Česká republika žije nepřetržitě od 5. října. Poslanci ho na žádost vlády opakovaně prodlužovali, v polovině února tak ale už učinit odmítli. Vláda ovšem nakonec opět nouzový stav i přes kritiku vyhlásila a Sněmovna na konci března souhlasila s jeho prodloužením do dneška.

Od pondělí se budou protiepidemická opatření nově řídit tzv. pandemickým zákonem, většina jich i nadále zůstane v platnosti. S nouzovým stavem ale končí zákaz cestování mezi okresy, který platí s výjimkami například pro cesty do zaměstnání čí za lékařem od začátku března. Pomine také zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00. Oproti očekávání se ale zatím neuvolní pravidla pro shromažďování. Původně se mělo od pondělí moci shromažďovat venku až dvacet lidí a uvnitř budov až deset lidí.

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ale mimořádné opatření svého předchůdce Jana Blatného (za ANO) zpřísnil, a tak nadále bude platit, že se venku i uvnitř budou moci shromažďovat maximálně 2 osoby. Pro svatby či pohřby platí omezení na 15 lidí.

Změny čekají i na část školáků. Do lavic se od pondělí vrací žáci prvního stupně základních škol, ve škole se většina tříd bude střídat po týdnu. K prezenční výuce se vrátí také speciální školy a znovu se otevřou i mateřské školky, zatím ale jen pro předškoláky. Podmínkou prezenční výuky bude pravidelné testování. Žáci i pracovníci škol budou muset 2× týdně absolvovat antigenní test.

Školy se ale zatím neotevřou kvůli špatné epidemické situaci na Děčínsku, kde byl termín odsunut o týden.

V souvislosti s návratem části žáků do škol vláda rozhodla o otevření obchodů s dětským oblečením i obuví a papírnictví. Na seznam znovuotevřených obchodů a služeb kabinet připojil také třeba čistírny, prádelny, zámečnictví, prodejny náhradních dílů pro auta a stroje nebo farmářské trhy.

Otevření se týká i zoologických a botanických zahrad, které mohou obnovit provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity. Mohou začít fungovat i knihovny.

Mění se i režim ve věznicích či v detenčních ústavech, kde budou od pondělí nově povoleny návštěvy. Za odsouzenými, obviněnými a chovanci návštěvy nemohly chodit od října. Nově je budou moci navštívit nanejvýš dva lidé současně, musí ale mít respirátor.

Autoškoly budou moci od příštího týdne znovu přihlašovat své studenty ke zkouškám. Při výcviku i zkouškách však budou muset nadále dodržovat některá omezení, testy na koronavirus však povinné nebudou. Řidičské zkoušky jsou zastaveny od začátku března, omezení zdržuje až desetitisíce zájemců o řidičský průkaz.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…