ODS nadále pálí do Drábka: Bagatelizuje problém, ignoruje fakta

15. 2. 2012 13:11

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek pokračuje podle občanských demokratů v bagatelizaci problémů na úřadech práce a rozdává obecná ujištění, která ignorují konkrétní fakta.

ODS nadále pálí do Drábka: Bagatelizuje problém, ignoruje fakta
Foto: modrenoviny.cz
Popisek: Poslankyně Lenka Kohoutová
reklama

ParlamentnímListům.cz to sdělila poslankyně ODS Lenka Kohoutová po dnešním jednání Výboru pro sociální politiku, na němž měl ministr a příslušní náměstci poslancům vysvětlovat lednový kolaps při vyplácení sociálních dávek a představit opatření, která ministerstvo přijalo k nápravě.

"S vysvětlením ministra Drábka jsem hrubě nespokojená. Opakovaně se nám dostalo obecných ujištění, že lednová situace se nebude opakovat. Zástupci ministerstva nám ale nesdělili, jaké konkrétní kroky podniknou. Poslanci ODS vždy reformu sociálního systému a změny k jeho větší adresnosti a průhlednosti podporovali. Manažerská selhání při jejím uvedení do praxe bohužel reformu jako celek poškozují,“ řekla Lenka Kohoutová.

"Otazníky také nadále visí nad výběrem firem, které z rozhodnutí ministerstva dodávají nový IT systém. Ministerstvo sice některé ze smluv zveřejnilo, seznam ale není kompletní a chybí dodatky a smlouvy se subdodavateli. Budeme proto nadále žádat kompletní rozkrytí vlastnické struktury těchto firem a vazeb na úrovni subdodavatelů,“ dodává Kohoutová.

"Změny v sociálním systému se týkají tisíců lidí, a proto není prostor na experimenty. Poslanci ODS v průběhu loňského roku navrhovali odložení účinnosti některých opatření. Bohužel se potvrzuje, že ministerstvo jednorázový přechod na nový systém nezvládlo,“ uvedla během jednání další z poslankyň ODS Ivana Řápková.

Poslanci ODS poukázali mimo jiné na probíhající výběrové řízení malého rozsahu na plastové průkazky, které mají na dočasnou dobu nahradit dosavadní průkazy zdravotně postižených lidí. "Karty sociálních systémů budou podle informací ministerstva vydávány od poloviny roku, a je proto potřeba pokrýt přechodné období u zhruba třiceti tisíců průkazů, jejichž platnost ke konci roku vypršela a které budou touto kartou v pololetí nahrazeny.

Ministerstvo přitom loni jasně deklarovalo, že vydávání nových karet sociálního systému nebude stát ani korunu. Nerozumím proto tomu, proč ministerstvo tyto provizorní průkazy nevydalo ve starém režimu. Chybí navíc vyčíslení nákladů, které si jejich vydání vyžádá. A to v situaci, kdy chybí prostředky na sociální služby,“ komentovala jeden z nevyjasněných problémů Lenka Kohoutová.

O situaci v rezortu sociálních věcí chtějí poslanci ODS dále jednat přímo s ministrem Drábkem na dalším jednání Výboru pro sociální politiku. Již dříve také vyzvali k jednání v koalici ve formátu K9.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…