ODS patří k fašistům. Pirát Peksa se zcela odvázal a mnozí lapou po dechu

11.08.2021 21:13

Europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa zřejmě donutí šéfa ODS Petra Fialu, aby přehodnotil své nedávné prohlášení: „Piráti jsou naši soupeři, nikoliv nepřátelé.“ Ve svém dnešním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz totiž Peksa neváhal Občanskou demokratickou stranu přirovnat k „fašistům“. „To bude prima koaliční partner,“ hrozí se její členové.

ODS patří k fašistům. Pirát Peksa se zcela odvázal a mnozí lapou po dechu
Foto: Piráti
Popisek: Mikuláš Peksa

Na ODS Peksa zaútočil při rozhovoru pro ParlamentníListy.cz v rámci reakce na deklaraci lídrů 16 politických stran ze 14 zemí Evropy, pod kterou je podepsán například italský politik Matteo Salvini, maďarský premiér Viktor Orbán a francouzská politička Marine Le Penová. Ti kritizují Unii, že příliš zasahuje do suverenity jednotlivých států a jejich pravidel. V deklaraci píší, že se obávají, aby se z Evropské unie nestal „superstát zbavený evropských tradic, sociálních institucí a morálních zásad“. Signatáři této deklarace prohlašují, že evropské mainstreamové konzervativní strany opustily tradiční židovsko-křesťanské hodnoty.

„V Evropském parlamentu si ptáci cvrlikali, že tyto dvě fašistické skupiny, které tam fungují, chtějí spolu nějakým způsobem spolupracovat a těsněji se propojit. Jejich deklarace není o ničem jiném, než že testují nějakou ochotu spolupracovat, proto opakují rétoriku, kterou mají společnou.

Není pro ně jednoduché najít společnou řeč, protože v té frakci ECR (Evropští konzervativci a reformisté) funguje například ODS, ve frakci ID (Identita a demokracie) funguje české hnutí SPD a mezi národními stranami existuje rivalita. Česko není jediná země, kde by existovaly spory tohoto typu. Hledají společnou cestu, jak spolupracovat na prosazování fašistické agendy, akorát u nich je největší problém, že se nemohou dohodnout, kdo bude nejvyšší führer, takže kráčejí postupnými kroky,“ reagoval na deklaraci Peksa. 

Prolomil tím dosud jisté snahy udržet v rámci možností klidné vody na poli vztahu Pirátů a koalice SPOLU. Ta přitom před pár dny přišla s heslem, že Piráty bere jako soupeře, nikoliv jako nepřítele. I přes neshody, které s Piráty mají, předseda ODS Petr Fiala věřil, že mají společný cíl, kterým je porážka Andreje Babiše (ANO), a najít po volbách společnou řeč.

Společnou řeč zřejmě budou hledat nyní stěží. Někteří členové ODS se kvůli Peksovým slovům začínají vůči Pirátům hlasitě vymezovat. Vládní spolupráce s uskupením, pro nějž jsou fašisty, je nepředstavitelná.

„Hele, když už jsme u těch ‚hnojometů‘ a ‚diskreditačních kampaní‘, tak jen tak pro zajímavost, jak se vyjadřuje pirátský europoslanec, pan Peksa o ECR (Evropští konzervativci a reformisté), jejíž součástí je i ODS. To bude prima koaliční partner,“ reflektoval Peksovo nařčení pražský člen ODS Jan Paluska.

„Pirát Peksa už nevidí fašismus jen v Maďarsku, Polsku a Slovinsku, ale i v naprosto umírněné frakci Evropští konzervativci a reformisté (jejímž členem je například ODS). A neříká to nějaké no name z pirátského fóra, ale vlivný europoslanec a předseda Evropské pirátské strany...“ napsaly na svých facebookových stránkách Konzervativní noviny.

Komentátorka Lucie Sulovská si jen krátce povzdechla: „Ale prý na ně ODS útočí.“

Mikuláš Peksa s blížícími se volbami svou rétoriku vůči ODS přiostřuje; znervózňovat ho můžou výsledky nejnovějších volebních průzkumů. Ty ukázaly, že ve volbách do Poslanecké sněmovny by koalice Spolu, tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, předstihla koalici Pirátů a STAN a skončila by tak na druhém místě.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Jak blízko jsme válce?

Zdá se mi to, nebo tu probíhá regulérní příprava na válku? A vzhledem k tomu, že Rusko má jaderné zbraně, neskočila by tato válka stejně rychle, jako by začala? Nebo mě napadá ještě jedna varianta, že tu probíhá politika strašení, aby se ,,ospravedlnila“ podpora Ukrajiny. Používám uvozovky, protože ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co jste dohodli v Paříži, půjdou vojáci na Ukrajinu? Dostal jsem dlouhý proslov, ale odpověď ne, říká pro PL poslanec

22:31 Co jste dohodli v Paříži, půjdou vojáci na Ukrajinu? Dostal jsem dlouhý proslov, ale odpověď ne, říká pro PL poslanec

Prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica (SMĚR-SD) o posílání vojáků na Ukrajinu vyvolalo rozruc…