ODS patří k fašistům. Pirát Peksa se zcela odvázal a mnozí lapou po dechu

11.08.2021 21:13

Europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa zřejmě donutí šéfa ODS Petra Fialu, aby přehodnotil své nedávné prohlášení: „Piráti jsou naši soupeři, nikoliv nepřátelé.“ Ve svém dnešním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz totiž Peksa neváhal Občanskou demokratickou stranu přirovnat k „fašistům“. „To bude prima koaliční partner,“ hrozí se její členové.

ODS patří k fašistům. Pirát Peksa se zcela odvázal a mnozí lapou po dechu
Foto: Piráti
Popisek: Mikuláš Peksa

Na ODS Peksa zaútočil při rozhovoru pro ParlamentníListy.cz v rámci reakce na deklaraci lídrů 16 politických stran ze 14 zemí Evropy, pod kterou je podepsán například italský politik Matteo Salvini, maďarský premiér Viktor Orbán a francouzská politička Marine Le Penová. Ti kritizují Unii, že příliš zasahuje do suverenity jednotlivých států a jejich pravidel. V deklaraci píší, že se obávají, aby se z Evropské unie nestal „superstát zbavený evropských tradic, sociálních institucí a morálních zásad“. Signatáři této deklarace prohlašují, že evropské mainstreamové konzervativní strany opustily tradiční židovsko-křesťanské hodnoty.

„V Evropském parlamentu si ptáci cvrlikali, že tyto dvě fašistické skupiny, které tam fungují, chtějí spolu nějakým způsobem spolupracovat a těsněji se propojit. Jejich deklarace není o ničem jiném, než že testují nějakou ochotu spolupracovat, proto opakují rétoriku, kterou mají společnou.

Není pro ně jednoduché najít společnou řeč, protože v té frakci ECR (Evropští konzervativci a reformisté) funguje například ODS, ve frakci ID (Identita a demokracie) funguje české hnutí SPD a mezi národními stranami existuje rivalita. Česko není jediná země, kde by existovaly spory tohoto typu. Hledají společnou cestu, jak spolupracovat na prosazování fašistické agendy, akorát u nich je největší problém, že se nemohou dohodnout, kdo bude nejvyšší führer, takže kráčejí postupnými kroky,“ reagoval na deklaraci Peksa. 

Prolomil tím dosud jisté snahy udržet v rámci možností klidné vody na poli vztahu Pirátů a koalice SPOLU. Ta přitom před pár dny přišla s heslem, že Piráty bere jako soupeře, nikoliv jako nepřítele. I přes neshody, které s Piráty mají, předseda ODS Petr Fiala věřil, že mají společný cíl, kterým je porážka Andreje Babiše (ANO), a najít po volbách společnou řeč.

Společnou řeč zřejmě budou hledat nyní stěží. Někteří členové ODS se kvůli Peksovým slovům začínají vůči Pirátům hlasitě vymezovat. Vládní spolupráce s uskupením, pro nějž jsou fašisty, je nepředstavitelná.

„Hele, když už jsme u těch ‚hnojometů‘ a ‚diskreditačních kampaní‘, tak jen tak pro zajímavost, jak se vyjadřuje pirátský europoslanec, pan Peksa o ECR (Evropští konzervativci a reformisté), jejíž součástí je i ODS. To bude prima koaliční partner,“ reflektoval Peksovo nařčení pražský člen ODS Jan Paluska.

„Pirát Peksa už nevidí fašismus jen v Maďarsku, Polsku a Slovinsku, ale i v naprosto umírněné frakci Evropští konzervativci a reformisté (jejímž členem je například ODS). A neříká to nějaké no name z pirátského fóra, ale vlivný europoslanec a předseda Evropské pirátské strany...“ napsaly na svých facebookových stránkách Konzervativní noviny.

Komentátorka Lucie Sulovská si jen krátce povzdechla: „Ale prý na ně ODS útočí.“

Mikuláš Peksa s blížícími se volbami svou rétoriku vůči ODS přiostřuje; znervózňovat ho můžou výsledky nejnovějších volebních průzkumů. Ty ukázaly, že ve volbách do Poslanecké sněmovny by koalice Spolu, tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, předstihla koalici Pirátů a STAN a skončila by tak na druhém místě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

,,Co tohle udělá lidem.“ Elektřina od ledna: Fiala v ohni ze dvou stran

14:47 ,,Co tohle udělá lidem.“ Elektřina od ledna: Fiala v ohni ze dvou stran

Zanedlouho začne platit zastropování schválené vládou Petra Fialy na podzim. Z toho, co bude znamena…