Obama: Havel byl můj vzor. Klaus? Jako Erdogan. A Zeman...

18.11.2020 21:06

Někdejší prezident Spojených států Barack Obama se ve svém prvním svazku svých pamětí, který se dnes dostal do prodeje, rozepsal o českých státnících. Prezidenta Václava Havla opět vyzdvihuje jako svůj vzor a s fascinací vzpomíná na sametovou revoluci. Naopak na adresu jeho následovníka Václava Klause nešetří kritikou, přirovnal jej k tureckému prezidentu Erdoganovi.

Obama: Havel byl můj vzor. Klaus? Jako Erdogan. A Zeman...
Foto: archív autora
Popisek: Obama
reklama

Americký exprezident Barack Obama v pamětech popisuje, jak byl za svých studentských let ohromen a inspirován protesty během sametové revoluce v Československu. Byla pro něj prý hnutím, v něž věřil a chtěl být jeho součástí.

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20200 lidí

„Pamatuji si, že jsem byl ohromen a obrovsky inspirován. Byl to stejný pocit, který jsem měl o něco dříve ve stejném roce, když jsem viděl osamělou postavu, jak si stoupla do cesty tankům na (pekingském) náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men),“ píše Obama.

Snaha mnohých Čechů a Slováků „zbavit svět starých krutostí, hierarchií, rozdělení, nepravd a nespravedlností“ souzněla s hodnotami samotného Obamy a doprovázela ho celý život až do pozice nejmocnějšího muže na světě.

Vzpomíná zde i na setkání s Václavem Havlem, kterého považuje za svůj vzor. Havlovy eseje četl při studiích. Dokázal podle svých slov zůstat věrný svým hodnotám i poté, co jeho strana zvítězila a on se stal hlavou státu. I po vstupu do politiky si podle Obamy udržel „nepoškozenou duši“.

Zpráva o jeho smrti v roce 2011 tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamu hluboce zarmoutila. I tehdy uvedl, že stejně jako miliony ostatních lidí na světě i jeho inspirovala slova bývalého českého prezidenta a jeho schopnost vést. Šéf Bílého domu vyjadřoval soustrast Havlově rodině i všem lidem v České republice.

Ve svém svazku pamětí Obama zmínil i Havlova nástupce Václava Klause, který byl v době Obamovy návštěvy Prahy prezidentem České republiky. Posílil prý jeho obavy o odolnost demokratických hodnot ve střední Evropě. Podobným dojmem na něj působil například i nynější turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Klaus by podle něj dobře zapadl mezi republikány v americkém Senátu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paroubkovy hody: Pohlreich by řval. Víme, co bylo pár hodin před akcí

13:00 Paroubkovy hody: Pohlreich by řval. Víme, co bylo pár hodin před akcí

Jiří Paroubek se v sobotu vysmíval tomu, že by sociální demokrat měl být chudý. V neděli byl načapán…