Obce možná budou muset zveřejňovat smlouvy o dotacích až nad 50.000 korun

24.10.2014 16:00

Obce, města a kraje možná budou muset zveřejňovat smlouvy o poskytnutí dotací nebo návratných finančních výpomocí až v objemu nad 50.000 korun. Je to vyšší limit, než navrhuje vládní novela zákona o rozpočtových pravidel územních rozpočtů, kterou se zabývá sněmovna. Zvýšení limitu doporučil sněmovní rozpočtový výbor, řekl dnes ČTK spoluautor pozměňovacího návrhu Vladislav Vilímec, který ho předložil s poslancem ČSSD Jiřím Zemánkem.

Obce možná budou muset zveřejňovat smlouvy o dotacích až nad 50.000 korun
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Podle Vilímce uleví tento návrh obcím, protože podle vládní předlohy by musely zveřejňovat smlouvy k dotacím nad 10.000 korun a to navíc na portálu veřejné správy. „To je pro především ty menší obce složité, protože se musí skenovat, vymazávat údaje, které se nesmí publikovat," řekl Vilímec. Podle poslaneckého návrhu by smlouvy mohly kraje a obce zveřejňovat na svých úředních deskách umožňujících dálkový přístup. Také limit 50.000 korun pokládá za dostatečný z hlediska transparentnosti. Pozměňovací návrh počítá i s tím, že by smlouvy na úřední desce visely jen tři roky místo navrhovaných nejméně deseti let.

Změna v pravidlech územních rozpočtů by měla podle vlády přispět k boji proti korupci. Umožní kontrolu nakládání s penězi. Vládní předlohu podpořil ve čtvrtek s technickou úpravou také sněmovní výbor pro veřejnou správu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…