Období před rokem 1989 bylo v mnohém spravedlivější, tvrdí šéf KSČM Filip

16.10.2013 16:30

Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa byl komunistický režim před rokem 1989 v mnohém spravedlivější, než je současná společnost. V rozhovoru pro server iDnes.cz se také zastal kandidátky Marty Semelové, která je šéfkou pražské kandidátky.

Období před rokem 1989 bylo v mnohém spravedlivější, tvrdí šéf KSČM Filip
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip, předseda KSČM
reklama

Podle něj byl režim před rokem 1989 v mnoha ohledech spravedlivější než současný stav. Neexistovaly propastné majetkové rozdíly ve společnosti, pro každého byla práce, bydlení a bezplatná zdravotní péče a vzdělání.

Mnoho lidí dnes padá do propastné chudoby

„Dnes se naopak setkáváme s vysokou nezaměstnaností, zpoplatňováním zdravotní péče, bouráním sociálních jistot, korupcí a mnoho lidí začíná padat do propastné chudoby,“ vyčítá Filip.

Novinář Josef Kopecký poukázal na to, že KSČM v Praze na první místo kandidátky dosadila Martu Semelovou, která se každoročně účastní piety u Gottwaldova hrobu a patří k lidem, kteří hájí sovětského diktátora Stalina.

Pokud jsou na předních místech lidé z jiných názorových proudů, je to ukázka demokracie

Filip namítl, že KSČM má širokou členskou základnu na rozdíl od ostatních stran, a tak má i různé názorové proudy. „Kandidátku v Praze si zvolila pražská krajská konference v tajné volbě. To, že jsou na prvním a druhém místě dva lidé z jiných názorových proudů, je v pořádku a je to ukázka vnitřní demokracie v naší straně,“ míní Filip.

Šéf komunistů si dokáže přestavit přímou účast ve vládě, toleranci menšinové vlády nebo práci v opozici. Prioritou prý bude prosazení programu.

Zásadní prý bude napravit škody po předchozí vládě, snížení DPH a zavedení progresivního zdanění. Další podmínkou, které chtějí komunisté dosáhnout, je postupné umrtvení druhého pilíře, který údajně ohrožuje důchodový systém.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

13:39 Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

Prvním hostem nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi byl ministr vnitra Jan Hamáček. „My …