Obvinění Konvičky jako odveta za 17. listopad? Státní zastupitelství v severních Čechách ví své

27. 11. 2015 17:50

V případě obvinění šéfa hnutí Blok proti islámu docenta Martina Konvičky nešlo o odvetu za události 17. listopadu. Tuto domněnku vyvrátila mluvčí státního zastupitelství v Jablonci nad Nisou Lenka Šeberková. Médiím totiž sdělila, že trestní oznámení na Konvičku bylo podáno již v únoru letošního roku.

Obvinění Konvičky jako odveta za 17. listopad? Státní zastupitelství v severních Čechách ví své
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Konvička

Věra Nováková z Okresního státního zastupitelství v Jablonci nad Nisou podala trestní oznámení na Martina Konvičku již letos v únoru. Učinila tak na základě Konvičkových výroků na Facebooku, kde mluvil o tom, že koncentrační tábory pro muslimy budou, a také o tom, že je třeba je namlít do masokostní moučky.

„Paní Nováková už začátkem února roku 2015 podala podnět podezření ze spáchání trestného činu na Okresní státní zastupitelství v Českých Budějovicích, kde jej přijali a napsali jí, že jej předávají policii k postupu v trestním řízení podle paragrafu 158 odstavec 1, odstavec 3 trestního řádu,“ sdělila mluvčí okresního zastupitelství Šeberková.

Následovalo šetření, zda se Konvička ve zmíněných bodech provinil a jestli naplňují skutkovou podstatu trestného činu. Obvinění samotné však přišlo až ve středu 18. listopadu.

Celý text zde

To samozřejmě vyvolalo vlnu nevole mezi jeho příznivci, podle nichž šlo o politickou objednávku a odplatu za 17. listopad, kdy Konvička vystoupil na jednom pódiu společně s prezidentem Zemanem.

Tuto domněnku Šeberková zamítla. „Je otázka prestiže policie i státního zástupce, aby se sdělení obvinění stihlo co nejdříve. Rozhodně to není tak, že by policie pana Konvičku obvinila účelově po 17. listopadu.“ Naopak si myslí, že se policie chtěla ujistit, zda má smysl šéfa Bloku proti islámu z něčeho vinit. „Můj závěr je, že se to vedlo tak dlouho, aby to bylo tak kované, aby teď někdo nevyhověl stížnosti obviněného a nezrušil usnesení o zahájení trestního stíhání,“ dodala Šeberková a poznamenala, že to v Konvičkově případě zvládla policie ještě velmi rychle.

Konvičku nyní čeká několik měsíců klidu, zatímco bude policie shromažďovat důkazy, na jejichž základě poputuje žaloba k soudu. „Osobně si myslím, že do podání obžaloby to bude dalších půl roku,“ řekla Šeberková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…