Odpůrci miliard pro církve, prý to máte marné: Restitucím nic nebrání

04.09.2012 4:29 | Zprávy
autor: Radim Panenka

Církevní restituce by měla tento týden po vrácení Senátem projednávat sněmovna a rétorika se z obou stran náležitě vyostřuje. Mnohdy se ozývají i hlasy, že hrozí prolomení Benešových dekretů. Historik specializující se i na církevní dějiny Jaroslav Šebek tyto otázky pro ParlamentníListy.cz vyjasnil.

Odpůrci miliard pro církve, prý to máte marné: Restitucím nic nebrání
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce-ilustrační koláž

Značně kriticky se k současnému návrhu zákona v pondělí v podrobném článku vyjádřil ústavní právník profesor Václav Pavlíček, který se prolomení zmíněné hranice obává a zpochybňuje i výši finanční kompenzace za majetek, který už vrácen být nemůže.

SLEDUJEME Miliardy pro církve

Záruku, že nedojde k prolomení hranice února 1948, požaduje po vládní koalici prezident Václav Klaus, na kterého však dosti expresivně reagoval ministr financí Miroslav Kalousek, když prezidentovi vzkázal, že nějaké záruky jsou nesmyslné.

Církevní restituce Únor 1948 neprolomí

Historik Jaroslav Šebek Historického ústavu Akademie věd ČR, který se zaměřuje i na církevní dějiny v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mnohé z těchto nejasností vysvětlil. Při současné podobě návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi se podle něho prolomení hranice 25. února 1948 bát nemusíme.

„Podle návrhu zákona se může vracet jenom ten nemovitý majetek, který skutečně prokazatelně církevní instituce, jež o něj žádá, vlastnila k 25. únoru 1948. Tam by k průlomu jakékoliv restituční hranice nemělo dojít mimo toto datum. Spornou věcí tu je zákon z července 1947, na jehož základě byla provedena revize pozemkové reformy z roku 1919. Podle tohoto zákona z roku 1947 se stát zavázal, že majetek bude vykoupen za náhradu, ovšem k tomu nikdy nedošlo,“ vysvětluje Šebek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …