Odpůrci referenda, Okamury, zákazu islámu apod., utečte: Jednání ANO a SPD dopadlo velmi dobře. A je tu brutální možnost vzniku vlády

26.10.2017 2:15 odp.

Předseda SPD Tomio Okamura vystoupil před veřejností poté, co se uskutečnilo druhé jednání s hnutím ANO. V šesti bodech ze šesti došlo k relativní shodě, nechal se pak Okamura slyšet. S hnutím ANO by měl absolvovat v příštích dnech další, v pořadí již třetí schůzku.

Odpůrci referenda, Okamury, zákazu islámu apod., utečte: Jednání ANO a SPD dopadlo velmi dobře. A je tu brutální možnost vzniku vlády
Foto: Repro ČT
Popisek: Tomio Okamura informuje o výsledcích druhého jednání s hnutím ANO

„O koalici jsme se nebavili. Pro nás není téma ani menšinová vláda. Našli jsme ale další průsečíky v některých našich programových bodech,“ sdělil úvodem Okamura. Chtěl znát také výsledky prvního kola, kdy mu bylo řečeno, že hnutí ANO je ochotno podpořit zákon o celostátním referendu. „To si myslím, že je značný posun,“ sdělil Okamura, že v tomto bodě mají shodu i s KSČM.

„Co se týče zákazu přijímání migrantů v rámci současné migrační vlny, včetně toho, aby se nedávaly azyly muslimským migrantům, tak opět jsme tam nebyli odmítnuti. A došlo tam k takové shodě, že to téma jsou schopni a ochotni rozpracovat. Sice prioritou hnutí ANO je řešit to na evropské úrovni, ale to jsme odmítli,“ dodal Okamura. 

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš úspěšně sestavil vládu, která dostane důvěru?

82%
hlasovalo: 25403 lidí

Třetím bodem je zákaz džihádu a práva šaría. „Je také ochota na tom pracovat,“ sdělil předseda SPD, že dnes přinesli další návrhy – například ohledně zestátnění exekutorů či ohledně sociální podpory rodinám s dětmi. „Tady bylo jasně řečeno, že je potřeba tento systém změnit. Hnutí ANO je ochotno zásadně přeskupit systém podpory. Zde jsme našli jednu z největších odezev,“ dodal Okamura. 

Posledním bodem je podle něj zrušení Senátu. „To téma je potřeba otevřít teď. Nyní nám bylo řečeno, že je potřeba ustavit Sněmovnu,“ dodal Okamura, jenž byl pozván na třetí schůzku, a to v úterý v 16 hodin. 

„Bylo nám také potvrzeno, že hnutí ANO souhlasí s tím, že budeme mít místopředsedu Poslanecké sněmovny,“ řekl se slovy, že zřejmě hnutí ANO nebude mít problém ani s tím, že hnutí SPD chce obsadit bezpečnostní výbor. K diskusi je pak také ještě předsednictví hospodářského výboru. „Program za žádná koryta nevyměníme,“ zdůraznil také Okamura. 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Místopředseda hnutí SPD Radim Fiala pak podotkl, že diskuse nad počtem výborů skončila konstatováním, že počet výborů je dostatečný. Shoda je však na snížení počtu poslanců ve výborech.

„Všichni jednají s každým,“ dodal pak Okamura. O koalici s hnutím ANO se však podle jeho slov nejednalo. „Jedná se o programu, nikoliv o koalici ani o menšinové vládě,“ zdůraznil Okamura.

„Posouváme náš program, předložili jsme hnutí ANO šest bodů. Dnes jsme jim program zanechali celý k určitému zamyšlení. Uděláme maximum pro to, abychom splnili to, co jsme lidem slíbili,“ dodal. Dnes se Okamura sešel také s ČSSD, kde zkonstatoval, že programy stran jsou odlišné. „Posunuli jsme se k tomu, jakým způsobem zahájit jednání Poslanecké sněmovny,“ řekl.

„Bylo nám řečeno, že ČSSD neuvažuje o vládní odpovědnosti,“ doplnil jej Fiala. „Byla to v podstatě informativní schůzka, kde jsme se informovali o našich pozicích. Oni nás informovali o tom, že chtějí do opozice, my jsme říkali, že chceme prosazovat program,“ dodal.

„Variant, že by skutečně proběhla schůze Poslanecká sněmovny... Tak se otevírá další varianta. V případě, že by proběhla první schůze, tak to otevírá mantinely pro vládu, která by měla svým způsobem delší časový prostor, aby vládla bez důvěry Poslanecké sněmovny. Uvidíme, jak to všechno bude. To, jestli bude první schůze ukončena, nebo nebude ukončena, je důležitý moment. V podstatě tady začne hrát velkou roli prezident republiky. Když by proběhla ta schůze, ustavily se orgány a odsouhlasily by se počty výborů a byla ukončena, tak v podstatě Andrej Babiš může v tom případě navrhnout nějaké ministry, ta vláda může být jmenována a může v podstatě v celkem dlouhodobém horizontu i bez důvěry Sněmovny vládnout,“ spekuloval Okamura se slovy, že se nabízí vícero scénářů.

„Když by schůze neskončila a trvala by déle, tak mají poslanci ještě v rukou to, zdali se nějaká vláda ještě chopí moci. První schůze Poslanecké sněmovny je z tohoto pohledu velmi důležitá,“ zkonstatoval Okamura se slovy, že v případě ukončení první schůze Poslanecké sněmovny končí také její šance zabránit menšinové vládě. 

O druhém kole vyjednávání s SPD pak pohovořil i Jaroslav Faltýnek, místopředseda hnutí ANO. „Debata byla trošku delší než minule,“ sdělil Faltýnek. „O vládě jsme se vůbec nebavili. Bavili jsme se o zastoupení ve Sněmovně. Pan Okamura a pan Fiala nás požádali o podporu postu místopředsedy Sněmovny a dvou výborů,“ podotkl Faltýnek a hovořil i o tom, že se bavili o průniků programů. „K zákazu islámu jsme se zatím nevyjádřili, chceme konkrétní požadavky dané na papír,“ dodal Faltýnek i k dalším požadavkům SPD.

Jeho slova pak podpořil i Radek Vondráček z hnutí ANO. „Islám určitě není ideologie, islám je náboženství. Je proti Ústavě ČR zakazovat jakékoli náboženství. A myslím, že toho je si vědom i pan Okamura,“ podotkl.

Následně Faltýnek zopakoval, že s SPD a s KSČM strana do vlády nepůjde. „V tomto názoru zůstáváme konstantní,“ sdělil důrazně Faltýnek, jenž podotkl, že se chce potkat i s dalšími subjekty ve Sněmovně. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…