Ombudsman obvinil veřejnoprávní média z přímého zapojení do volební kampaně

07.02.2023 22:57 | Ze sítí
autor: nab

Ombudsman Stanislav Křeček hodnotí průběh i výsledek prezidentských voleb: „Poučme se z volební kampaně, kterou jsme prošli. Přidejme k pocitu jednoty a očekávání lepších příštích věcí i vědomí občanských hodnot včetně vzájemné tolerance. Bez toho může být to dobré brzy zapomenuto,“ píše ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz. Kritizuje také zapojení veřejnoprávních médií do volební kampaně i vládní plány na boj s „dezinformacemi“.

Ombudsman obvinil veřejnoprávní média z přímého zapojení do volební kampaně
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

Křeček podle svých slov s úlevou sleduje, že výsledek voleb přispěl k jisté jednotě. Měli bychom si však prý být vědomi, že do budoucnosti to rozhodně stačit nebude. „Obavám se totiž, že v kampani k zásadnějšímu pochopení rozdílu mezi vznikem většiny, mezi podporou většinového politického názoru a tím, co považujeme za občanskou společnost, příliš nedošlo,“ uvádí veřejný ochránce práv.

„Politická jednota dosažená volbami je sice nezbytným předpokladem pro reformy a další kroky v uspořádání státu, ale není, resp. nemusí být trvalou skutečností. Naproti tomu bez vědomí existence občanské společnosti, které je založeno nikoliv na většinovém souhlasu, ale na respektu i k tomu, na čem obecná jednota nepanuje, se společnost – má-li býti demokratickou – trvale neobejde,“ pokračuje Křeček.

Rozdíly se ve volební kampani zřetelně projevily: „Nemálo lidí nechtělo slyšet jiný názor než svůj vlastní. Bránili tomu, aby odlišné názory mohly být na náměstích vůbec vysloveny. To pro budoucí politiku vůbec není dobré,“ upozorňuje a ptá se: „Komu prospělo nazývat v kampani jedny válečnými štváči a druhé ruskými šváby?“ Připomíná také, že významné rozpory v celé řadě otázek, které zde byly před volbami, přece nezmizely.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…