Opoziční ANO a Piráti v Plzeňském kraji nevylučují spolupráci

12.02.2022 6:30 | Zprávy
autor: čtk

Opoziční ANO a Piráti, kteří vypověděli v Plzeňském kraji koaliční smlouvu, po dnešním prvním společném jednání nevylučují budoucí spolupráci. Piráti i ANO budou ještě v neděli samostatně jednat s ODS, která má většinu v dosavadní krajské radě a post hejtmana.

Opoziční ANO a Piráti v Plzeňském kraji nevylučují spolupráci
Foto: Libor Sváček, archiv MCU.cz
Popisek: Plzeň

ANO má se 16 členy nejsilnější klub ve 45členném zastupitelstvu Plzeňského kraje. Zástupci ANO a Pirátů dnes nenašli žádné zásadní programové rozdíly a překážky, které by jim v případné koaliční spolupráci bránily, řekli dnes předsedové obou klubů Petr Vanka (ANO) a Rudolf Špoták (Piráti). K dalšímu kolu jednání chtějí přizvat i STAN.

Jednání klubů o možné nové koalici vyvolal před 13 dny krok Pirátů, kteří vypověděli koaliční smlouvu uzavřenou po volbách se STAN, ODS a TOP 09. Variant možné koalice je nyní několik. V současné době se do vzájemných vyjednávání zapojují ODS a TOP 09 s 11 mandáty, ANO, které má s nezávislými 16 křesel, a STAN a Piráti, každý se sedmi zastupitelskými mandáty. Pro většinu, byť těsnou, by spojení Pirátů s ANO stačilo, stejně tak jako spojení ANO se STAN. Mohla by ale vzniknout i silnější koalice ANO, Piráti a STAN nebo koalice ANO, ODS a TOP 09, jaká je čtvrtým rokem ve vedení Plzně.

Vanka ani Špoták nechtěli odhadovat, zda je reálné, aby se strany dohodly na možné nové koalici ještě během neděle před pondělním jednáním krajského zastupitelstva. Podoba budoucí koalice bude záležet také na požadavcích, které v neděli vznese ODS při separátních jednáních s ANO a s Piráty. „Jejich požadavky ještě neznáme, uvidíme, s čím přijdou,“ uvedl Vanka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…