Organizace opět kárá Česko za diskriminaci romských školáků

23.05.2013 8:57

Česká vláda opět čelí kritice kvůli vzdělávání romských žáků. Výroční zpráva Amnesty International o stavu lidských práv ve světě za rok 2012 Česku vytýká, že nedokáže zabránit jejich segregaci. iDnes.cz si dále všímá, že Amnesty International také upozorňuje, že zdejší Romové jsou nadále vystaveni útokům a nucenému vystěhování.

Organizace opět kárá Česko za diskriminaci romských školáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chodba v domě Romů
reklama

Na segregaci Romů v Česku nezisková organizace upozorňuje opakovaně. Vláda podle ní není schopna přijmout dostatečná opatření, která by zamezila segregaci romských dětí ve školách. Amnesty International, podle iDnes.cz, připomněla závazek ministra školství Petra Fialy, který přislíbil odstranit překážky v rovném přístupu romských žáků ke vzdělání.

Česko čelí dlouhodobě kritice, že do praktických (bývalých zvláštních) škol určených pro žáky s lehkým mozkovým postižením umisťuje i žáky, kteří tam nepatří, zejména právě Romy. Ti prý podle České školní inspekce tvoří v těchto školách čtvrtinu, podle ombudsmana dokonce třetinu žáků. Stát se přitom v roce 2007 zavázal, že neoprávněnému zařazování žáků do bývalých zvláštních škol zamezí. Tehdy Evropský soud pro lidská práva uznal žalobu několika romských rodin, které si stěžovaly na nerovný přístup ke vzdělání.

iDnes.cz upozorňuje, že na diskriminaci romských žáků a pomalé řešení tohoto problému Česko upozorňuje řada mezinárodních institucí, v poslední době například Výbor ministrů Rady Evropy či Rada OSN pro lidská práva.

Amnesty International upozorňuje i na další problémy

Amnesty International vytýká Česku i podmínky, v jakých Romové žijí. Podle iDnes.cz se zaměřuje zejména na ostravské Přednádraží, kde několik set rodin čelilo hrozbě nuceného vystěhování. Podle Amnesty Intenrational však nabídnuté dočasné ubytování v ubytovnách bylo nevyhovující, předražené a přeplněné.

Server iDnes.cz uvádí další část ze zprávy: "Zastrašování a násilné útoky proti Romům pokračovaly. Evropské centrum pro práva Romů zaznamenalo žhářské útoky na romské domácnosti, protiromská shromáždění a další útoky," uvádí se prý v části věnované Česku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„11 cikánů pryč.“ Bohumín: Článek, ze kterého se zvednul kufr. A hnusné video

21:33 „11 cikánů pryč.“ Bohumín: Článek, ze kterého se zvednul kufr. A hnusné video

Moravskoslezský kraj se rozhodl pomoci pozůstalým po obětech požáru panelového domu v Bohumíně a lid…