Ošťádal stáhl žalobu na Zemana kvůli nejmenování profesorem

22.11.2017 14:28

Fyzik Ivan Ošťádal a Karlova univerzita v úterý stáhli žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Ošťádal se domáhal toho, aby soud určil, že prezident postupoval nezákonně, když jemu a univerzitě nedoručil své rozhodnutí o nejmenování Ošťádala profesorem. ČTK to dnes řekla Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, který se dnes měl žalobou zabývat.

Ošťádal stáhl žalobu na Zemana kvůli nejmenování profesorem
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Univerzita se tak rozhodla v reakci na zamítnutí její stížnosti u Ústavního soudu, řekl ČTK její mluvčí Václav Hájek.

Ošťádal a univerzita u Ústavního soudu poukazovali na údajnou nečinnost prezidenta, který nejmenoval fyzika profesorem. Podle soudu ale Zeman nezůstal nečinný, protože dal rozhodnutí najevo v dopise tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové. Hájek uvedl, že tímto rozhodnutím jednání městského soudu ztratilo smysl, protože by se týkalo stejné záležitosti.

V žalobě, kterou měl soud projednat, napadal fyzik to, že jemu ani univerzitě Zeman nezaslal rozhodnutí o jmenování. Dále žádal, aby soud prezidentovi uložil povinnost rozhodnutí škole i Ošťádalovi doručit. „Oba žalobci zaslali soudu, že berou žalobu zpět, řízení proto bude zastaveno,“ řekla ČTK bez dalších podrobností Puci.

Ošťádal v minulosti podal i žalobu směřující přímo proti jeho nejmenování profesorem, městský soud ji však opakovaně odmítl jako opožděnou. O věci by měl rozhodovat ještě Nejvyšší správní soud. Zda univerzita stáhne také tuto svou stížnost, není zatím jasné. „Univerzita Karlova bude jednat se svým právním zástupcem a o dalším postupu bude rozhodnuto na základě těchto jednání,“ řekl Hájek.

Zeman nepodepsal dekrety tří navržených profesorů z Karlovy univerzity a Vysoké školy ekonomické v květnu 2015. Vedle Ošťádala, u kterého prezident poukázal na údajné někdejší kontakty s komunistickou Státní bezpečností, tak na profesuru nedosáhli ředitel Národní galerie Jiří Fajt a politolog Jan Eichler.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…