Ostrý návrh Babiše: Seknout plošně všechny položky v rozpočtu

19.11.2013 12:01 | Zprávy
autor: dkr, čtk

Jednání ČSSD s ANO o rozpočtu a daních sleduje i server Idnes.cz a odkazuje na výrok šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který při příchodu na jednání s experty sociální demokracie uvedl, že ANO našlo úspory v řádu miliard korun. Ale už v pondělí večer v ČT Faltýnek řekl, že ANO zvažuje plošné šetření v návrhu rozpočtu. Místopředseda ČSSD Zaorálek hodnotí dosavadní jednání podle Aktuálně.cz jako klidné a konstruktivní.

Ostrý návrh Babiše: Seknout plošně všechny položky v rozpočtu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek

"My jsme se bavili v rámci našeho týmu, že bychom přišli s návrhem nějakého plošného šetření v řádu několik procent pro všechny resorty," cituje Idnes.cz Faltýnka. Plošné šetření by podle jeho slov mohlo být ve výši deseti procent.

ČSSD vychází z jednání na už uskutečněných schůzkách s ANO, kde už také došlo k dílčí shodě. "Nám minule říkali, že je shoda, že se nebude šetřit na investicích a na platech, tak pokud pan Faltýnek mluvil o provozních výdajích těch úřadů, tak bych tomu rozuměl. Škrtnout deset procent z rozpočtu je nesmysl," uvedl kandidát ČSSD na ministra financí Jan Mládek k posledním návrhům plošného šetření.

Diskuse bude ještě pokračovat

ČSSD zatím nechce opustit návrh zavedení speciální sektorové daně pro firmy z bankovnictví, energetiky a telekomunikací. Jinak by prý podle sociálních demokratů bylo těžké zaplatit vyšší valorizaci penzí o celou inflaci. Server idnes.cz ale píše, že hnutí ANO stejně zásadně takový krok nepodporuje. Faltýnek prý namítá, že zvýšení daní pro banky zdraží úvěry pro firmy a přibrzdí rozvoj ekonomiky. Stát se má podle ANO pokusit lépe daně vybrat a šetřit. Teprve kdyby se po roce, dvou ukázalo, že to nestačí, mohly by se podle něj vládní strany k daním vrátit. V tomto duchu také hovořil v ČT Andrej Babiš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…