Otevřenou korupci devadesátých let nahradil ještě mnohem hnusnější systém. Právník Závodský to sepsal do knihy

28.06.2020 12:08

Právní expert Nadačního fondu proti korupci a bývalý náměstek ministra financí Ondřej Závodský vydal knihu, v niž popisuje korupci jako spojení oligarchů, cizích mocností a prostituujících politiků. V ní píše o celém systému, který údajně lidé jako Andrej Babiš, Miloš Zeman a oligarchové jako Petr Kellner v Česku vybudovali. „Korupci 90. let nahradil mnohem sofistikovanější model, který ohýbá celou zemi,“ pravil Závodský v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Otevřenou korupci devadesátých let nahradil ještě mnohem hnusnější systém. Právník Závodský to sepsal do knihy
Foto: Archiv OZ
Popisek: Právník a bojovník s korupcí Ondřej Závodský
reklama

Základní koncept korupce je klasický archaický korupčník z 90. let: Předám obálku, za to dostanu nějaké rozhodnutí, zprivatizovanou jednotku nebo podobně. Pak jsme se, podle Závodského, posunuli dál přes systém stranických kont a praní peněz ve prospěch politických stran. Přes ten systém plutokracie, okolo vlády 2006-2010, k systému zakládání politických stran.

A teď přicházíme k tomu, že nastupuje Andrej Babiš někdy v roce 2013 a říká: zatočíme s korupcí. „Ono výrazně ubylo korupce těch 90. let, ale nahradilo ji něco, co je podstatně sofistikovanější a budí to dojem, že to není korupce. Opak je pravdou, a naopak je to ještě tisíckrát hnusnější systém,“ míní Závodský.

„Tato korupce neohýbá jenom majetek státu, ale ohýbá hybridním působením velmocí celou demokracii v České republice. Výměnou za to, že nějaký oligarcha získá v Asii nějakou zakázku, tak je určitým způsobem prostituovaná celá země, prostituovaná demokracie a prostituovaný například vztah k lidským právům,“ popisuje dnešní korupční mechanismy.

Od nástupu Andreje Babiše do křesla premiéra a za působení Miloše Zemana v mezinárodní politice prý – podle slov Závodského – korupce vystoupala na svůj vrchol. Ve své nové knize chce Závodský upozornit, jak vážná situace v České republice nyní je.

Babiše zařadil jak do kategorie oligarcha, tak do kategorie prostitut.

„Používám zkratku oligoprostitut, který má svoje média, má svoje ekonomické zájmy, má je provázané s tím, jak bude aplikovaná, ale i tvořená legislativa. Zároveň má i své ekonomické zájmy v zahraničí a neváhá jich skrze svoji společnost využívat a zneužívat, právě třeba v podobě miliardového úvěru od čínským státem vlastněné banky,“ přibližuje Závodský, podle nějž je pro Babiše veřejná moc pouze nástrojem k upevnění jeho moci soukromé.

Mezi nižší oligarchy Závodský řadí Petra Kellnera, který má podle něj výrazný vliv na působení zejména hlavy státu. „Máme i řadu dalších menších oligarchů, jako pana Křetínského, kteří nepochybně měli poměrně významný vliv na regulaci legislativy v některé oblasti,“ dodává Závodský, s tím, že tito lidé stojí vně státní moci a nezapojují se do ní přímým způsobem.

Externalitou vrcholové korupce je deformace demokracie a s tou je potřeba skutečně prostředky občanské společnosti bojovat, pokračuje Závodský. „Může přispět k určitým fatálním následkům pro fungování právního státu, jak ho známe, nebo jak bych si ho já přál předat dětem,“ dodává.

Existuje recept, jak z toho ven?

„Lidé by se měli přestat chovat stylem, že tu  vrcholovou politiku změní někdo mimo ně. Nikdo je neodstraní. Očekáváme nějaký zásah z Bruselu, očekáváme vnější zásah, ale cesta je opačná. Musíme se snažit skutečně si vymezovat malé cíle, kterých můžeme dosáhnout. Jestli se tyto drobné iniciativy, tisíce a desetitisíce těchto iniciativ, navzájem propojí, tak můžeme měnit tu vrcholovou politiku skrze existující občanskou společnost,“ sděluje právní expert Nadačního fondu proti korupci Ondřej Závodský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Řvali, že jsem zabil 14 lidí.“ Kajínek odtajnil detaily svého útěku. A také mluvil o podivné neshodě útvarů v Praze a v Plzni

19:49 „Řvali, že jsem zabil 14 lidí.“ Kajínek odtajnil detaily svého útěku. A také mluvil o podivné neshodě útvarů v Praze a v Plzni

Asi nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který původně neměl do konce života opustit vězeňskou celu…