Otřes v Babišových novinách: Odcházejí důležité redaktorky. Z politických důvodů. Zde je hořké vyjádření

30.04.2015 11:01 | Zprávy
autor: jav

Lidové noviny opouštějí dvě výrazné novinářské tváře. Politická reportérka Kateřina Eliášová a její kolegyně ze zahraniční rubriky Kateřina Šafaříková oznámily svůj odchod, v případě Eliášové dohodou, Šafaříková výpovědí. Důvodem je pro obě komentátorská hvězda Babišova deníku Jan Macháček, respektive střet jeho zájmů, neboť novinář současně působí jako poradce ministra Babiše.

Otřes v Babišových novinách: Odcházejí důležité redaktorky. Z politických důvodů. Zde je hořké vyjádření
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Břevnovském klášteře proběhla konference Komunismus včera a dnes

„Mám o své práci pro Lidové noviny jiné představy, než které má šéfredaktor listu István Léko. Dohodli jsme se proto, že moje práce v Lidových novinách skončí během následujících několika týdnů,“ vysvětlila Eliášová. Šafaříková ještě konkétněji vysvětlila důvod výpovědi takto: „Můj kolega Jan Macháček je nejen komentátor LN, ale také zahraničněpolitický konzultant Andreje Babiše.“

Obě redaktorky, které v minulosti působily v České televizi, přišly do Babišova deníku v loňském roce jako náhrada za redaktory, kteří deník opustili poté, co jej koupil Andrej Babiš.

Kateřina Šafaříková pak na svém Facebooku obšírněji vysvětlila, proč kvůli Macháčkovu střetu zájmů není ochotna působit ve stejné redakci. Zjistila prý, že u Macháčka se role nezávislého novináře a Babišova poradce prolínají a není schopen je oddělit.

Jako příklad uvedla zážitek ze začátku dubna. Tehdy Andrej Babiš dostal od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka k vyjádření novou koncepci české zahraniční politiky. Připomínky za Babiše vypracoval jeho poradce Macháček.

„1. dubna vyšel komentář v LN od Jana Macháčka ke koncepci, kde používá tytéž argumenty, jaké předtím poslal Andreji Babišovi jako podklad pro jeho politické stanovisko. Shoda obou Macháčkových textů, tedy připomínek a komentáře v LN, je 99 %,“ píše Šafaříková, která se v Lidových novinách stejně jako Macháček věnovala zahraniční politice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Zastrojování platů

Na jaké částce by podle vás měly být platy politiků zastropovány nebo na co by měly být navázány? A řeší něco zmrazení platů, když dřív nebo později dojde k rozmrazení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejlepší čas se vrátit.“ Ukrajinské hranice před svátky narvané

17:55 „Nejlepší čas se vrátit.“ Ukrajinské hranice před svátky narvané

Ukrajina opět čelí kolonám na svých hranicích. Na rozdíl od prvních dnů po vypuknutí ruské invaze se…