Pacienti budou platit za dříve standardní výkony, varuje šéfka odborů

24.02.2012 6:12

Ministr zdravotnictví Leoš Heger slíbil před rokem lékařům navýšení platů o 6,25 procenta, aby zabránil hrozícímu odchodu zdravotníků do zahraničí. Bouřlivou atmosféru sice uklidnil, na vyšší výplatu však lékaři stále čekají. Odborům dochází trpělivost a o problému jednaly s premiérem Petrem Nečasem na tripartitě. „Premiér chápe, že ten problém tady je a chce mít jasno v tom, co je jeho příčinou. Zda peníze nejsou v úhradové vyhlášce, nebo nemocnice peníze pro zaměstnance drží,“ uvedla Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Pacienti budou platit za dříve standardní výkony, varuje šéfka odborů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

„Odborový svaz vyslal do nemocnic dotazník, ve kterém jsme se ptaly, zda byly výplaty navýšené a o kolik. Zajímalo nás také jakým kategoriím zaměstnanců, zda to bylo projednáno s odbory. Pokud k navýšení nedošlo, měli zdůvodnit z jakých důvodů. Dostali jsme odpověď, že v téměř žádné krajské a městské nemocnici nedošlo k navýšení platu, protože nemocnice nedostaly peníze od pojišťoven v úhradové vyhlášce,“ popsala problém Žitníková v Impulsech Václava Moravce.

Zaměstnanci dostali přidáno pouze ve fakultních nemocnicích. Podle Žitníkové je to dáno dlouhodobým vývojem hospodaření nemocnic. „Ve fakultních nemocnicích je rozdíl mezi náklady a výnosy 1700 korun v plusu, u malých nemocnic pouze desítky korun. Fakultní nemocnice tím pádem mají rezervy, ze kterých mohou zvýšení platu realizovat,“ vysvětlila předsedkyně.

Odbory dnes o platech jednaly s Petrem Nečasem na tripartitě. „Premiér chápe, že ten problém tady je a chce mít jasno v tom, co je jeho příčinou. Zda peníze nejsou v úhradové vyhlášce, nebo nemocnice peníze pro zaměstnance drží.  Vznikne odborná pracovní skupina, která vyhodnotí vyhlášku a situaci. Až budeme mít na stole čísla, tak je dáme dohromady a sejdeme se všichni znovu i se zástupci krajů. Podklady stihneme připravit maximálně do konce dubna,“ řekla Žitníková.

Divoká restrukturalizace způsobí nezvratné změny

Nenavýšené platy však nejsou jediným problémem zdravotnictví. Odbory mají také výhrady k redukci lůžek. „Nejsme proti restrukturalizaci, optimalizace ale musí probíhat podle předem daných pravidel. Hrozí divoká restrukturalizace, která by přinesla nezvratné změny,“ varuje Žitníková a kritizuje, že ministerstvo přenáší zodpovědnost na zdravotní pojišťovny. „Ty by byly ovšem špatným regulátorem, neboť jim chybějí peníze,“ dodala.

Dalším předmětem diskuse je platba nadstandardů. Podle Hegera novela o veřejném zdravotním pojištění pro pacienty nic nezmění. Odbory se však obávají, že pacienti budou platit za výkony, které se dříve považovaly za standardní. „Chtěli jsme, aby nadstandardy byly stanoveny zákonem, ale to se nestalo. Požadovali jsme také, aby proces tvorby nadstandardů byl upraven zákonem a probíhal transparentně. Je to pro nás zásadní věc a stále to budeme připomínat,“ řekla Žitníková.

Ministr oponuje, že když se budou standardy řídit vyhláškou, tak budou pružnější. Předsedkyně odborů má však strach, že když ve veřejném pojištění nebudou peníze, tak může dojít k nátlaku, aby se nadstandardy rozšířily.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jste úplnej hlupák!“ Ševčík nevydržel řeči Wagenknechta o ruské hrozbě a začal školit: Němci si tam kupují všechno!

13:50 „Jste úplnej hlupák!“ Ševčík nevydržel řeči Wagenknechta o ruské hrozbě a začal školit: Němci si tam kupují všechno!

Hosty druhé hodiny Partie na CNN Prima News byli komunistka Miloslava Vostrá, kandidát Trikolóry do …