Padesátá léta. Poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému, říká Babiš o svém stíhání. A vytáhl nepěkné věci na policistu, který jej šetří

11.08.2017 7:37

Ve čtvrtek požádala policie Poslaneckou sněmovnu o vydání dvou poslanců k trestnímu stíhání – Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. O den později se tomuto tématu věnují všechny velké deníky. Není bez zajímavosti, jak o kauze informují např. Lidové noviny, které před pár lety Babiš koupil a letos v lednu převedl do svěřenského fondu, a deník Právo.

Padesátá léta. Poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému, říká Babiš o svém stíhání. A vytáhl nepěkné věci na policistu, který jej šetří
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Andrej Babiš točil zmrzlinu v Liberci
reklama

Policie chce stíhat poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v kauze firmy Čapí hnízdo. Oba zákonodárce ale chrání imunita, takže vyšetřovatelé se napřed musí obrátit na Poslaneckou sněmovnu a požádat zákonodárce o vydání jejich kolegů.

Deník Právo připomíná, jak se k policejní žádosti staví sám Babiš. „Je to poslední zoufalý pokus toho zkorumpovaného systému a tradičních politiků mě zlikvidovat,“ řekl Babiš deníku. Doplnil také, že se vracíme do padesátých let minulého století. Tehdy komunisté organizovali politické procesy proti svým odpůrcům, které neváhali po zmanipulovaném procesu i popravit. „Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech,“ řekl doslova Babiš. Nejpopulárnější politik v zemi, jak Právo Babiše označuje, má zkrátka za to, že jeho případ je politicky motivován.

Právo se Babišově kauze věnuje na několika stránkách. Připomíná např., že Babišova manželka Monika by nemusela na policii vypovídat, pokud bude Babiš skutečně obviněn, protože po svatbě patří mezi Babišovy blízké osoby. Nechybí ani rozhovor se samotným Babišem, který říká, že má mraky nepřátel, takže čekal, že nějaký takový útok přijde.

„Vždyť je přece jasné, že to udělali právě proto, abych nekandidoval. Každý rozumný občan to pochopí,“ řekl Babiš.

Lidové noviny připomněly Babišovu svatbu. „Ještě před dvěma týdny si tam užíval svatební obřad a následnou oslavu. Dnes mu kongresové centrum Čapí hnízdo nepříjemně zatápí. Do Poslanecké sněmovny dorazila žádost o vydání šéfa ANO Andreje Babiše a jeho nejbližšího spolupracovníka Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání,“ napsal deník.

Také Lidové noviny se Babiše zeptaly, co si o žádosti myslí, a i jim Babiš řekl, že jde o politický boj a nevidí důvod k tomu, aby policie jednala tak, jak jedná, právě teď, dva měsíce před volbami. Deník připomíná, že vyšetřování možného dotačního podvodu spustilo anonymní oznámení.

Zatímco Právo tématu věnovalo první tři strany, deník, který před pár lety Babiš koupil, kauze vyhradil jen první a třetí. Druhou věnoval jiným tématům. Vedle toho list rozvíjí úvahu, kterou už ve čtvrtek předestřel sám Babiš. Pokud někdo pochybuje, že byla kauza spuštěna na politickou objednávku – má se podívat, kdo případ šetří. Jméno policisty Pavla Nevtípila zmínil Babiš už během čtvrtka několikrát.

„Andrej Babiš považuje vyšetřování za podivné i kvůli osobě hlavního detektiva. Případ Čapího hnízda má na starosti kapitán pražské hospodářské kriminálky Pavel Nevtípil. Vedl vyšetřování podnikatelů Vladimíra Sitty st. a jeho syna Vladimíra Sitty ml. v kauze údajného tunelování jejich továrny Neograph. Problém byl, že celý tento příběh provázely pochyby, zda nejde o vendetu skupiny podnikatelů a lobbistů kvůli počínání Sitty ml. před šesti lety. Tehdy veřejně vystoupil a oznámil, že v zakázce pražského Dopravního podniku na dodávku jízdenek odcházejí miliony do karibské společnosti Cokeville Assets, spojované s lobbistou Ivem Rittigem,“ píší Lidové noviny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Taková hanba! Aňa Geislerová zděšena. A vidí nové zlo

9:32 Taková hanba! Aňa Geislerová zděšena. A vidí nové zlo

Herečka Aňa Geislerová má k ativismu blízko. Když do Česka přijela lídryně běloruské opozice Cichano…