Pakt o migraci podporuje přesuny lidí, varuje vláda

12.11.2018 16:01

Česká vláda by ve středu měla odmítnout účast na globálním paktu OSN o migraci. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) už odmítavý postoj avizovali minulý týden. Podle předkládací zprávy k připravenému stanovisku kabinetu vadí to, že se do úmluvy nedostaly některé české priority, mimo jiné jasné rozlišení mezi legálními a nelegálními migranty nebo označení nelegální migrace za nežádoucí. Zprávu přinesla ČTK.

Pakt o migraci podporuje přesuny lidí, varuje vláda
Foto: Úřad vlády
Popisek: Premiér Andrej Babiš v rámci oslav stého výročí konce první světové války navštívil v Paříži galerii Centre Pompidou
reklama

Globální pakt o migraci by měly státy OSN přijmout na konferenci v Marrákeši v první polovině prosince, v lednu ho formálně potvrdí Valné shromáždění OSN. Sněmovna v září vyzvala vládu, aby jí do poloviny listopadu sdělila, s jakým stanoviskem čeští zástupci do Maroka pojedou. Opoziční ODS a SPD tehdy neprosadily svá usnesení, která by vyzývala vládu k odmítnutí úmluvy.

Podle navrženého stanoviska by ale kabinet měl pakt odmítnout. „Kompakt zastírá rozdíly mezi legálními a nelegálními migranty, a tím podněcuje k větší migraci včetně migrace nelegální,“ uvádí předkládací zpráva pro jednání vlády. Upozorňuje také na to, že v závěrečném textu dokumentu chybí jasné stanovisko, že nelegální migrace je nežádoucí, které Česko při jednání prosazovalo.

Předkládací zpráva uvádí, že se do závěrečného textu dokumentu nepodařilo prosadit usnesení navrhované Evropskou unií, které by mluvilo o nucených návratech nelegálních migrantů jako o legitimní součásti migrační politiky. „Kompakt komplexněji neřeší zamezování probíhající nelegální migrace,“ uvádí také zpráva.

Podle zprávy česká vláda původně uvažovala o přijetí globálního paktu s výhradami. Vzhledem k obavám z toho, že tyto výhrady přestanou být relevantní v okamžiku, kdy by byl pakt schválen, se ale kabinet rozhodl k úmluvě nepřipojit.

Pakt OSN o migraci bude nezávazný. Země, do kterých migranti směřují, ale k němu vyjadřují výhrady. Loni oznámily ustoupení od úmluvy Spojené státy. Letos uvedlo Rakousko, které tento půlrok předsedá EU, a Maďarsko, že se k dokumentu nepřipojí. Výhrady k paktu mají také Polsko, Itálie, Švýcarsko či Japonsko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…