Pandemie? Expert varuje před rizikem globalizovaného světa. Češi by prý byli závislí na pomoci z ciziny...

19.01.2020 9:31

Spolupracovník Královské lékařské akademie Velké Británie a Severního Irska epidemiolog Rostislav Maďar v Českém rozhlase Barboře Tachecí sdělil, že zdravotnictví sice skáče kupředu mílovými kroky, ale lidstvo je stále ohroženo virovou pandemií podobně, jako jsme byli před sto lety, kdy španělské chřipce padly za oběť desítky milionů lidí.

Pandemie? Expert varuje před rizikem globalizovaného světa. Češi by prý byli závislí na pomoci z ciziny...
Foto: pixabay.com
Popisek: Afrika - ilustrační foto
reklama

Podle docenta Maďara skutečně lze říct, že lidstvo není před nějakou katastrofální virovou pandemii v bezpečí. „Dá se to tak říct,“ přisvědčil. Populace extenzivně cestuje. Cestuje už i populace ze třetích zemí, kde se mají čím dál lépe, takže ten virus, který putuje vzduchem by byl schopen proletět celou naši planetu.

Existují odhady, že při novém pandemickém útoku nějakého viru by obletěla nemoc celou planetu za 236 hodin a za oběť by mu mohlo padnout na 80 milionů lidí. Na lodích mohou cestovat také komáři, kteří mohou šířit horečku dengue a další podobně nebezpečné nemoci.

Pro Česko a Slovensko by šlo o situaci o to horší, že už neprodukujeme vlastní vakcíny, takže bychom byli závislí na dovozu vakcíny ze zahraničí. A dalo by se předpokládat, že země, které vakcíny vyrábějí, by export omezily, protože by vakcíny šetřily pro vlastní obyvatelstvo.

Anketa

Povede se Vladimiru Putinovi v příštích letech snížit obří chudobu a korupci v Rusku?

84%
16%
hlasovalo: 15176 lidí

Různým virům chřipky se prý daří především mezi ptactvem, a když takový virus přejde z ptáka na prase, na praseti se lépe připraví na přechod na člověka, a na průšvih je zaděláno.

Když za ním přijde rodič, docent Maďar posoudí, jestli by očkování, které by mohl pacient potřebovat, dal i svému synovi. Pokud dospěje k závěru, že ano, tak pacienta očkuje.  

Uvažuje tak prý i na svých zahraničních misích, kde se snaží lidem pomáhat. Medicínu už prý začal studovat s tím, že po studiu bude jezdit pomáhat do různých zemí, v posledních letech především do afrických zemí.

„Já to považuji za smysluplné. Lidé, kteří se bojí ilegálních imigrantů, tak tahle činnost přece brání té ilegální migraci. Když jim tam zlepšíme ty podmínky k žití, tak oni nechtějí do toho cizího světa,“ zdůraznil pan docent.

Všem posluchačům vzkázal, že lékaři problematiku kolem očkování opravdu studovali a nevyčetli jen anonymní moudra na internetu, takže pokud ten či onen lékař doporučí občanovi či jeho dítku očkování, podle Maďara by občan měl lékaře poslechnout a nechat sebe nebo své dítě očkovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Láme se chleba, řekl Prymula. Nakažené sestry? Možná jinak. A temná informace o viru u nás

12:02 Láme se chleba, řekl Prymula. Nakažené sestry? Možná jinak. A temná informace o viru u nás

Epidemiolog Roman Prymula by měl odejít z čela Ústředního krizového štábu, neboť by se měl věnovat p…